Tomasz Wołoszyn Brak komentarzy

Zbliża się okres zimowych ferii, a co za tym idzie – aktywnego wypoczynku dzieci i młodzieży. Jeśli warunki pogodowe będą temu sprzyjać, to wypoczynek ten będzie oczywiście miał formę gier i zabaw typowo zimowych, w tym korzystania z lodowisk. Należy pamiętać o tym, że najlepsze lodowiska to te stworzone przez ludzi, w odpowiednich warunkach, spełniające wymagania w zakresie bezpieczeństwa osób je użytkujących.

Niskie temperatury powietrza sprawiają, że akweny są skute lodem jednak wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy czy zalewy jest skrajnie niebezpieczne. Mimo, że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby. Należy zatem bezwzględnie unikać takich z pozoru atrakcyjnych, lecz mimo to „dzikich” i niebezpiecznych miejsc. Szczególnie dotyczy to dzieci, które nie wyjeżdżają na zorganizowany wypoczynek feryjny i planują spędzanie wolnego czasu w warunkach zimowych w pobliżu domu. Wypoczynek taki powinien zawsze odbywać się przy pełnej o nim wiedzy rodziców i pod nadzorem opiekunów.

Strażacy przypominają – osoba pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia.

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w okresie zimowym oraz podczas ferii zimowych w 2019 roku straż pożarna prowadzi akcję „Bezpieczne lodowiska 2019” związaną z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży na zamarzniętych akwenach. Akcja „Bezpieczne lodowiska 2019” ma na celu pomoc w organizacji bezpiecznych lodowisk w tym m.in. wylewanie wody na uprzednio przygotowane ślizgawki min. na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków jordanowskich, osiedli itp. Strażacy udzielą wsparcia w organizacji lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły ub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska. Warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie przez zgłaszającego terenu poprzez wyrównanie nawierzchni, usypaniu band z piasku lub śniegu ewentualnie ustawieniu barierek. Za bezpieczeństwo dzieci przebywających na terenie lodowiska odpowiada organizator ślizgawki.

Aby uzyskać pomoc jednostek Państwowej Straży Pożarnej lub Ochotniczych Straży Pożarnych prosimy o kontakt z tut. komendą powiatową PSP.

Poniżej umieszczamy dodatkowo do pobrania poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa „Bezpieczny wypoczynek zimą”

poradnik_zima_wypoczynek

Opracowanie: mł. bryg. Tomasz Wołoszyn na podstawie KW PSP w Warszawie
fot. Życie Zamościa, Nowodworski.info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *