Karta pamięci

Andrzej Kotkowski ur. 26.06.1955, zm. 03.02.2007 (żył 55 lat)

Andrzej Kotkowski służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął w 1970 r., gdy rozpoczął odbywanie zasadniczej służby wojskowej jako tzw. junak w Zawodowej Straży Pożarnej w Legionowie. Służbę tą pełnił do 1972 r., następnie do 1976 r. kontynuował służbę w Zakładowej Straży Pożarnej Huty Warszawa. W tym samym roku zmienił przydział służbowy na Zakładową Straż Pożarną w zakładzie Pollena (obecny Reckitt Benckiser) w Nowym Dworze Mazowieckim.

W 1994 r. Andrzej Kotkowski po rozwiązaniu ZSP Pollena przeniósł się do Komendy Rejonowej PSP w Nowym Dworze Mazowieckim, w której służył na stanowisku dowódcy sekcji do 1998 r. Za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej Andrzej Kotkowski został w dniu 22.04.1998 r. odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego „Brązowym Krzyżem Zasługi”.

Po odejściu ze służby i reaktywowaniu Koła Emerytów Pożarnictwa RP Andrzej Kotkowski został I prezesem Koła w Nowym Dworze Mazowieckim i funkcję tą pełnił do śmierci.

Cześć Jego Pamięci!

Tadeusz Michałowski ur. 07.06.1957, zm. 25.02.2015 (żył 58 lat)

Tadeusz Michałowski rozpoczął służbę w ochronie przeciwpożarowej w dniu 25 czerwca 1977 r. Początkowo jako junak odbywał służbę wojskową, a następnie jako funkcjonariusz Zawodowej/Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim na stanowisku dowódcy sekcji. Służbę w PSP pełnił do dnia 28 lutego 1999 r. Za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej Tadeusz Michałowski został w dniu 21.04.1997 r. odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego „Brązowym Krzyżem Zasługi”.

Po przejściu na emeryturę Tadeusz Michałowski wstąpił do Koła Emerytów Pożarnictwa RP w Nowym Dworze Mazowieckim, którego członkiem był do 2010 r.

Cześć Jego Pamięci!

Henryk Kopka ur. 1926, zm. 12.04.2018 (żył 92 lata)

Henryk Kopka był współzałożycielem pierwszej powojennej straży pożarnej w Mieszkach koło Łodzi. Jako wieloletni pracownik Zawodowej Straży Pożarnej Huty Warszawa pełnił służbę na etacie kierowca mechanik. Następnie dowodził najnowocześniejszym jak na ówczesne czasy (lata siedemdziesiąte) bojowym samochodem pożarniczym Tatra. W 1973 roku został wyróżniony odznaką Strażak Wzorowy.

Jako zawodowy strażak brał udział w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych, w tym między innymi w akcji gaszenia domu towarowego Smyk. Zaangażowany w ochronę przeciwpożarową lotniska Okęcie. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

Cześć Jego Pamięci!

Andrzej Chojnacki ur. 09.01.1947, zm. 03.11.2018 (żył 71 lat)

Andrzej Chojnacki od 1962 roku związany był z Ochotniczą Strażą Pożarną w Czosnowie, gdzie przez wiele lat sprawował funkcję naczelnika, a następnie prezesa zarządu. W dniu 1 września 1975 roku rozpoczął służbę w Zakładowej Straży Pożarnej Huty Warszawa. Po przekształceniu ZSP Huty Warszawa w Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 11 został funkcjonariuszem  Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Pełniąc służbę na stanowisku „mechanik-kierowca” uczestniczył między innymi w takich akcjach ratowniczo-gaśniczych jak katastrofa samolotu w lesie Kabackim, czy wybuch gazu w Warszawskiej Rotundzie PKO.

W 1992 roku w stopniu starszego ogniomistrza przeszedł w stan spoczynku, ale nadal czynnie działał na rzecz pożarnictwa w ramach OSP.

Andrzej Chojnacki był wielokrotnie odznaczany, między innymi dwukrotnie Złotym Medalem Za zasługi Dla Pożarnictwa, otrzymał również Złoty Znak Związku OSP RP i Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza.

Po przejściu na emeryturę wstąpił do Koła Emerytów Pożarnictwa w Nowym Dworze Mazowieckim, którego członkiem był do śmierci.

Cześć Jego Pamięci!

W szeregach nowodworskiej straży pożarnej służyli także:

Kazimierz Motak, 15.05.1969 – 31.09.1992

Jan Kobla, 15.05.1959 – 28.11.1990

Grzegorz Jezierski, 15.09.1967 – 1984 (komendant)

Janusz Fenert, 01.01.1970 – 30.10.1992

Bogdan Fabryc, 14.01.1985 – 30.11.1987

Edmund Witold Kuty, 01.07.1960 – 31.08.1992

Jan Makulak, 04.10.1986 – 30.12.1986 (zm. tragicznie podczas katastrofy pociągu)

Wiesław Lipiński, 27.03.1987 – 19.11.1999

Maria Kraśniewska, służyła do listopada 1982, a następnie 15.02.1988 – 30.06.1989

Jacek Klimkiewicz, 01.01.1998 – 01.11.1999

Mirosław Drzazgowski, 31.12.1998 – 14.03.2010

Marek Kwasiborski, 01.07.1999-01.03.2004

Kamil Czapski, 01.12.2001 – 31.07.2014

Janusz Kłoszewski, 15.12.1978 – 30.09.1983

 

 

Top
Accessibility