Pożary traw i lasów, połamane od wiatru drzewa i uszkodzone dachy

Kwiecień 24, 2019

W dniu 23 kwietnia 2019 r. na terenie powiatu nowodworskiego nastąpiła kumulacja zdarzeń związanych z panującą obecnie pogodą – długotrwałą suszą oraz dodatkowo porywistym wiatrem. Już w godzinach przedpołudniowych telefon alarmowy 998 w Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego PSP rozdzwonił się wskutek licznych zgłoszeń pożarów traw na nieużytkach, lasów oraz zdarzeń powstałych w następstwie wiejącego bardzo silnego wiatru – połamanych drzew, uszkodzonych dachów, zerwanych linii energetycznych. Do najpoważniejszych zdarzeń doszło w miejscowościach Górki oraz Cieksyn. W pierwszej z nich powstał pożar lasu oraz nieużytkowanych powierzchni na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego na obszarze około 12 hektarów. Natomiast w Cieksynie doszło do pożaru lasu o łącznej powierzchni ponad 40 hektarów. Do późnych godzin wieczornych prawie wszystkie jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu zaangażowane były w likwidację pożarów oraz innych zdarzeń. Do gaszenia pożarów lasów w Górkach oraz Cieksynie potrzebne było także wsparcie z sąsiednich powiatów. Łącznie w dniu wczorajszym na terenie powiatu nowodworskiego odnotowano 38 zdarzeń, w tym 23 pożary traw i lasów oraz 15 interwencji przy usuwaniu skutków silnego wiatru. Na szczęście, pomimo tak dużej liczby zdarzeń nikt nie odniósł obrażeń.

W związku z panującą suszą i dużym zagrożeniem pożarowym w lasach, potęgowanym silnym wiatrem apelujemy o szczególną rozwagę i ostrożność podczas przebywania na terenach leśnych, łąkach, polanach i innych obszarach, gdzie występuje sucha roślinność. Poniżej prezentujemy aktualną mapę zagrożenia pożarowego w kraju. Dane w tym zakresie można śledzić na bieżąco tutaj

Poniżej krótka fotorelacja z pożaru lasu w Cieksynie.

fot. mł. bryg. Tomasz Wołoszyn

Życzenia Wielkanocne

Kwiecień 20, 2019

Życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu zmartwychwstania Pańskiego

życzą

Nowodworscy Strażacy

Tegoroczna wiosenna susza coraz groźniejsza

Kwiecień 18, 2019

Niedawno pisaliśmy o tym, że pomimo realizowanych przez PSP kampanii informacyjnych, ciągle wzrasta liczba pożarów traw na nieużytkach. A ponadto w ostatnich dniach, chociaż jest dopiero kwiecień coraz częściej straż pożarna miała do czynienia z pożarami lasów. Tak było też w dniu 17 kwietnia. Dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP tuż po godzinie trzynastej otrzymał zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Jesionka, gmina Czosnów. Po dotarciu na miejsce jednostek ochrony przeciwpożarowej (JRG PSP w Nowym Dworze Mazowieckim oraz OSP Kazuń Polski i OSP Czosnów) zastano pożar poszycia leśnego, na niewielkiej na szczęście powierzchni (około 1000 m2), która mogłaby być większa, gdyby pożar nie został w porę zauważony i zgłoszony. Jednak akcja gaśnicza trwała i tak blisko trzy godziny. Zanim jeszcze strażacy zakończyli swoje działania podczas pożaru lasu, wpłynęło kolejne zgłoszenie, dotyczące z kolei pożaru traw w miejscowości Dębina, również w gminie Czosnów. Tym razem pożar okazał się większy, bo jego powierzchnia wyniosła jeden hektar. Do gaszenia pożaru skierowano 3 samochody ratowniczo-gaśnicze PSP i OSP, a akcja gaśnicza trwała prawie półtorej godziny.

Poniżej fotogaleria z opisanych wyżej działań.

fot. mł. bryg. Tomasz Wołoszyn, bryg. Jacek Gaczkowski

Uroczyste ślubowania nowo przyjętych strażaków PSP

Kwiecień 12, 2019
Ja,
obywatel Rzeczypospolitej Polskiej,
świadom podejmowanych obowiązków strażaka,
uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym
w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia
nawet z narażeniem życia.
Wykonując powierzone mi zadania
Ślubuję
przestrzegać prawa,
dyscypliny służbowej
oraz wykonywać polecenia przełożonych.
Ślubuję
strzec tajemnicy państwowej i służbowej,
a także honoru,
godności i dobrego imienia służby
oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.

Tak brzmi tekst roty ślubowania każdego strażaka, który rozpoczyna służbę w szeregach Państwowej Straży Pożarnej. W ramach naboru do służby w KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim zakończonego w 2018 roku wyłoniono trzech kandydatów – stażystów. Nowo przyjęci strażacy, przed rozpoczęciem służby w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej odbywają trwające dwa miesiące szkolenie podstawowe w Szkole Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy. W dniach 8 lutego oraz 12 kwietnia 2019 roku ślubowanie na ręce Komendanta oraz Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Mazowieckim złożyli:

str. Jakub Chojnacki

str. Kamil Grzybowski

str. Bartłomiej Gawęda

fot. mł. bryg. Tomasz Wołoszyn, mł. bryg. Rafał Roszyk

Prewencja społeczna w Szkole Podstawowej w Małocicach

Kwiecień 9, 2019

W dniu 25 marca 2019 r. na prośbę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Nowym Dworze Mazowieckim wzięli udział  w realizacji kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Zgodnie z jednym z założeń kampanii nasi strażacy przeprowadzili profesjonalny interaktywny pokaz udzielania pierwszej pomocy przy wykorzystaniu fantomów. Pokaz został zrealizowany dla ponad osiemdziesięcioosobowej grupy uczniów szkoły z klas III-VIII.

Kampania „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” dotyczy przede wszystkim zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy. Zasada jest prosta: im jesteśmy bardziej widoczni, tym lepiej. W związku z tym Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie jak i Mazowiecka Rada Bezpieczeństwa Publicznego w porozumieniu z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego rozpoczęli w 2014 roku kampanię społeczną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Kampania jest realizowana w ramach współpracy Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.

fot. Szkoła Podstawowa w Małocicach

 

Coraz więcej pożarów traw na nieużytkach

Kwiecień 9, 2019

Od uruchomienia kampanii społecznej „Stop pożarom traw” minął już ponad miesiąc. Pomimo tego, że każdego roku Państwowa Straż Pożarna wszelkimi możliwymi sposobami stara się informować i edukować społeczeństwo na temat zagrożeń i negatywnych skutków wypalania traw, statystyka tych zdarzeń jest wręcz porażająca. Od początku bieżącego roku na 179 wszystkich pożarów na terenie powiatu nowodworskiego aż 114 to pożary traw, najczęściej na nieużytkowanych powierzchniach rolniczych oraz terenach łąk i upraw. W ciągu ostatniego miesiąca strażacy wyjeżdżali 79 razy do tego rodzaju pożarów. Niechlubny „rekord” to aż 9 interwencji podczas pożarów traw w ciągu jednego dnia. Wyjątkowo sucha wiosna sprawiła, że pojawiły się także pierwsze pożary lasów – pod koniec marca i na początku kwietnia odnotowano już 5 pożarów na terenach leśnych.

Dla zobrazowania skali zjawiska i uświadomienia występujących zagrożeń poniżej przedstawiamy fotogalerię z niektórych pożarów traw, które miały miejsce na terenie powiatu nowodworskiego w kwietniu 2019 roku.

fot. OSP Nowy Dwór Mazowiecki, OSP Cieksyn

Nowy samochód dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP

Marzec 29, 2019

Z początkiem kwietnia 2019 roku służbę w Jednostce-Ratowniczo Gaśniczej PSP w Nowym Dworze Mazowieckim rozpocznie nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Pojazd został pozyskany z zakupów centralnych w ramach projektu pod nazwą „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”. Średni samochód ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego na podwoziu Man TGM 13.290 4×4 BL, oprócz typowej funkcji gaśniczej posiada dodatkowe wyposażenie, między innymi w postaci zestawu sprzętu hydraulicznego do ratownictwa drogowego. Ponadto na wyposażeniu pojazdu znajduje się nowoczesny system CAFS (ang. Compressed Air Foam System) – system gaszenia pianą sprężoną.

Nowy pojazd trafił do jednostki nowodworskich strażaków 28 marca i obecnie trwa przygotowywanie pojazdu do działań oraz szkolenie kierowców operatorów do jego obsługi.

Poniżej fotogaleria samochodu.

fot. mł. bryg. Tomasz Wołoszyn

Śmiertelne skutki pożaru w Nowym Dworze Mazowieckim

Marzec 14, 2019

W dniu 12.03.2019 r. około godziny 22:00 doszło do pożaru socjalnego budynku mieszkalnego przy ulicy Górskiej w Nowym Dworze Mazowieckim. Ze zgłoszenia otrzymanego z CPR Radom wynikało, że wewnątrz może przebywać osoba. Po dojeździe pierwszych jednostek straży pożarnej zastano pożar na parterze w jednym z lokali mieszkalnych, płomienie wydostawały się przez okno. Natychmiast strażacy przystąpili do akcji gaśniczej, a jednocześnie po sforsowaniu zamkniętych drzwi, znaleziono w jednym z pomieszczeń nieprzytomnego mężczyznę leżącego na podłodze, przy drzwiach wyjściowych. U poszkodowanego nie stwierdzono funkcji życiowych, więc niezwłocznie rozpoczęto reanimację.  Z pozostałych lokali mieszkalnych w budynku ewakuowano 18 mieszkańców. Przybyłe na miejsce Pogotowie Ratunkowe przejęło działania reanimacyjne prowadzone przy poszkodowanym. Niestety, mimo intensywnej reanimacji poszkodowanego mężczyzny nie udało się uratować. Po ugaszeniu pożaru, pomieszczenia przewietrzono, a cały budynek sprawdzono kamerą termowizyjną i urządzeniami pomiarowymi na obecność niebezpiecznych gazów. Po stwierdzeniu, że w pozostałych lokalach jest bezpiecznie ewakuowani ludzie wrócili do mieszkań. Na miejsce zdarzenia Policja wezwała prokuratora.

Na uwagę zasługuje fakt, że w początkowej fazie działań wsparcia strażakom z jednostki OSP Nowy Dwór Mazowiecki udzielił strażak z nowodworskiej PSP, który akurat w czasie wolnym od służby przechodził w pobliżu miejsca pożaru. Strażak ten aktywnie włączył się w pomoc przy akcji reanimacyjnej osoby poszkodowanej, pomagał także przy rozkładaniu i obsłudze sprzętu pożarniczego.

Działania ratownicze trwały blisko 3 godziny, a brało w nich udział 7 zastępów Państwowej, Ochotniczej i Wojskowej Straży Pożarnej, 2 karetki Pogotowia Ratunkowego oraz 2 załogi Policji.

fot. bryg. Jacek Gaczkowski

Stop wypalaniu traw

Marzec 7, 2019

Od początku 2019 roku strażacy z powiatu nowodworskiego już 35 razy interweniowali podczas pożarów traw na nieużytkach, łąkach, poboczach dróg oraz terenach w pobliżu linii kolejowych. Mimo systematycznie i intensywnie realizowanych kampanii informacyjnych, zjawisko wypalania traw nadal jest pewnego rodzaju plagą.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych.

Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności stanowią doskonały materiał palny, co w połączeniu z działalnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów (największa liczba pożarów traw przypada na marzec i kwiecień).

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 20 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Działania gaśnicze jednostek straży pożarnej

Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków ratowniczych. Każda tego typu interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą bardzo potrzebni.

Zagrożenia dla lasów

Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Z uwagi na znaczne zalesienie niektórych województw, łąki wraz z terenami upraw rolnych dość często sąsiadują z gruntami leśnymi. Ogień z suchych traw porastających nieużytki niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie młode drzewostany, a drzewostany dojrzałe i starodrzewia poważnie uszkadzając.

Straty ekologiczne spowodowane pożarami traw
 • Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.
 • Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt.
 • Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami (np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków).
 • Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.
 • Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu). Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki.
 • Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren.
 • W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie).
 • Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce.
 • Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze).
 • Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca spalania, z uwagi na wysoką toksyczność dymu.
 • Duże zadymienie powoduje zmniejszenie widoczności na drogach i liniach kolejowych, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków.
 • Od palącego się poszycia gleby, zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może spalać się do kilku metrów w głąb w zależności od jego porowatości związanej z dostępem tlenu. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilku miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Ponadto, w przypadku, gdy zwykła łąka po pożarze traw regeneruje się przez kilka lat, to pokłady torfu potrzebują na to wiele setek lat.

Strona poświęcona kampanii: http://www.stoppozaromtraw.pl/

Wypalanie traw jest zabronione

Określa to m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. nr 92, poz. 880 z późn. zm.),

 • Art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.
 • Art. 131: „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435 ze zmianami);

 • Art. 30 ust. 3 pkt 3 „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
 1. rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
 2. korzystania z otwartego płomienia,
 3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:

 • Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 1971 Nr 12, poz.114 ze zmianami) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.
 • Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 ze zmianami) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.