Strażacy z JRG w Nowym Dworze Mazowieckim odznaczeni Krzyżami Zasługi za Dzielność

Październik 19, 2017

W lutym br. informowaliśmy na naszej stronie internetowej o bohaterskiej postawie dwóch strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowym Dworze Mazowieckim, którzy z narażeniem własnego życia i zdrowia podjęli się ratowania mężczyzny z nurtu Wkry. Ich zaangażowanie w ratowanie życia ludzkiego zostało docenione – w dniu 18 października 2017 r. st. str. Norbert Wysocki i asp. sztab. w st. spocz. Robert Kołodziejski zostali odznaczeni przez Prezydenta RP Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Krzyżami Zasługi za Dzielność. Odznaczenia w imieniu Prezydenta wręczył Pan Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podczas uroczystości, która odbyła się w siedzibie MSWiA odznaczenia otrzymało 11 funkcjonariuszy Policji, 7 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i jedna funkcjonariuszka Straży Granicznej. W uroczystości wręczenia odznaczeń brał także udział Pan Jarosław Zieliński, Podsekretarz Stanu MSWiA oraz generał brygadier Leszek Suski, Komendant Główny PSP.

W dniu 26 lutego 2017 r. po godzinie 15:00 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim wpłynęło zgłoszenie od Policji, że na moście kolejowym nad rzeką Wkrą w Pomiechówku znajduje się mężczyzna, który chce skoczyć pod pociąg. Dyżurny niezwłocznie zadysponował w pierwszym rzucie dwa zastępy z JRG PSP w Nowym Dworze Mazowieckim oraz jednostki OSP: Ratownictwo Wodne (RW) z Nowego Dworu Mazowieckiego oraz z Pomiechówka, obie wyposażone w pontony. Jako pierwszy dojechał na miejsce zastęp z JRG, który w chwili zgłoszenia przebywał w siedzibie OSP RW. W wyniku rozpoznania dowódca stwierdził, że mężczyzna stoi na krawędzi mostu i zamierza skoczyć do rzeki Wkry. Obecni na miejscu policjanci uniemożliwiali mężczyźnie zamiar rzucenia się pod nadjeżdżający pociąg i usiłowali z nim prowadzić negocjacje. Jednak w pewnym momencie zdesperowany mężczyzna skoczył z mostu do wody. Widząc to, jeden z ratowników PSP (st. str. Norbert Wysocki), ubrany już w kamizelkę ratunkową z podpiętą liną asekuracyjną, skoczył z brzegu w nurt w celu pomocy mężczyźnie. Ratownik po dopłynięciu do mężczyzny chwycił go i próbował doholować do brzegu. Jednak ratowany mężczyzna zachowywał się agresywnie i starał się uwolnić. Widząc to, do pomocy skoczył drugi strażak (asp. sztab. Robert Kołodziejski), który pomógł wydostać się na brzeg ratownikowi oraz niedoszłemu samobójcy. Po wydobyciu ratowanego na brzeg został on przekazany Policji, a następnie zespołowi ratownictwa medycznego. Mężczyzna był przytomny i nie miał widocznych innych obrażeń.

Foto: MSWiA

Eliminacje strefowe XV Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Halowej Piłce Nożnej

Październik 16, 2017

W dniu 12 października 2017 r. w hali sportowej NOSiR w Nowym Dworze Mazowieckim odbyły się eliminacje strefowe XV Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Halowej Piłce Nożnej. W rozgrywkach wzięło udział sześć drużyn, reprezentacji Komend Powiatowych/Miejskich w: Nowym Dworze Mazowieckim, Piasecznie, Płocku, Powiecie Warszawskim Zachodnim, Węgrowie oraz Wołominie. Po rozegraniu 15 meczów systemem „każdy z każdym” klasyfikacja końcowa eliminacji była następująca:

1 miejsce – Piaseczno                                          pkt. 11            bramki strzelone 13

2 miejsce – Płock                                                   pkt. 11            bramki strzelone 13

3 miejsce – Nowy Dwór Mazowiecki               pkt. 10            bramki strzelone 10

4 miejsce – Wołomin                                            pkt. 6              bramki strzelone 9

5 miejsce – Węgrów                                              pkt. 4              bramki strzelone 8

6 miejsce – Powiat Warszawski Zachodni      pkt. 0             bramki strzelone 2

Reprezentacje KP PSP w Piasecznie i KM PSP w Płocku uzyskały taką samą liczbę punktów (po 11) oraz strzelonych bramek (po 13), zatem czynnikiem decydującym o końcowym wyniku (zwycięzcy), zgodnie z regulaminem był bilans straconych bramek. KP PSP w Piasecznie nie straciła żadnej bramki, natomiast KM PSP w Płocku straciła 4 bramki. Tym samym, do turnieju finałowego, który odbędzie się w dniu 26 października w Węgrowie awansowała reprezentacja KP PSP w Piasecznie. Gratulujemy!

„Kręci mnie bezpieczeństwo” w przedszkolu

Październik 16, 2017

W dniu 6 października 2017 r. w ramach kampanii społecznej „Kręci mnie bezpieczeństwo” zorganizowano spotkanie edukacyjne w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Kazuniu Nowym, gmina Czosnów. Uczestnikami spotkania były dzieci z trzech klas przedszkolnych. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej, w ramach której przybliżono dzieciom zadania straży pożarnej oraz omówiono podstawy bezpiecznych zachowań w domu i szkole podczas wystąpienia zagrożeń – numery alarmowe, sposób wykonywania zgłoszeń, odczytywanie znaków ewakuacyjnych. Następnie przy wsparciu strażaków z OSP Łomna zaprezentowano dzieciom sprzęt pożarniczy, zademonstrowano jak podaje się wodę z węża strażackiego oraz przeprowadzono pokaz pierwszej pomocy. Nie zabrakło także mini konkursów, podczas których nagrodami były odblaskowe opaski.

Ćwiczenia ratownicze „Narew 2017”

Październik 2, 2017

W dniu 29 września 2017 r. na terenie rozlewni gazu płynnego Wasbruk w Starych Pieścirogach, gmina Nasielsk odbyły się ćwiczenia sił i środków ksrg z terenu powiatu nowodworskiego. Ćwiczenia były elementem dwudniowych ćwiczeń obronnych pod kryptonimem „Narew 2017”, organizowanych przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Starosty Nowodworskiego. Z uwagi na fakt, że rozlewnia gazu Wasbruk jest zakładem o zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, scenariusz ćwiczeń przewidywał rozszczelnienie instalacji napełniania zbiornika głównego LPG wskutek ataku powietrznego. Zgodnie z założeniami do ćwiczeń z uszkodzonej instalacji wydobywał się gaz, a dwie osoby zostały poszkodowane, w tym jeden z pracowników rozlewni. W ćwiczeniach brały udział zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nowym Dworze Mazowieckim, jednostki OSP w ramach ksrg z gminy Nasielsk oraz Powiatowy Pluton Ratowniczy „Pożar Fabryka”. Na ćwiczenia przybyli liczni goście w charakterze obserwatorów, w tym między innymi Wicestarosta Nowodworski, Burmistrzowie i Wójtowie Miast i Gmin oraz Komendant Powiatowy PSP w Nowym Dworze Mazowieckim.

foto: M. Brodowski

Tragiczny wypadek na DK nr 62 w Emolinku

Wrzesień 29, 2017

W dniu 28 września 2017 r. doszło do tragicznego w skutkach wypadku samochodu osobowego z pojazdem ciężarowym w miejscowości Emolinek, gmina Zakroczym, na drodze krajowej nr 62. Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Mazowieckim o godzinie 16:37 z CPR w Radomiu. Na miejsce wypadku zostały zadysponowane zasoby ratownicze z JRG PSP oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Na miejscu niezbędne było wykonanie przy użyciu sprzętu hydraulicznego dostępu do osób poszkodowanych w samochodzie osobowym. Po wykonaniu dostępu lekarz z zespołu ratownictwa medycznego stwierdził zgon dwojga osób podróżujących pojazdem. Kierowca pojazdu ciężarowego nie odniósł żadnych obrażeń i nie potrzebował pomocy medycznej. Na czas działań droga była całkowicie zamknięta, a policja wyznaczyła objazd. Dalsze działania strażaków polegały na zabezpieczaniu miejsca zdarzenia do momentu przyjazdu prokuratora oraz policyjnego technika.

Foto: KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim

O krok od tragedii – pociąg Pendolino uderzył w autobus

Wrzesień 27, 2017

W dniu 26 września 2017 r., tuż po godzinie osiemnastej autobus wiozący 40 pasażerów na lotnisko w Modlinie utknął między zamkniętymi rogatkami na strzeżonym przejeździe kolejowym na ul. Mieszka I w Nowym Dworze Mazowieckim. Kierowca pojazdu, widząc nadjeżdżający pociąg Pendolino nakazał wszystkim pasażerom niezwłocznie opuścić autobus i próbował zatrzymać pociąg. Niestety doszło do uderzenia, na szczęście stało się to w chwili, gdy w autobusie nie było już pasażerów. Pociąg Inter City relacji Gdynia-Bielsko Biała uderzył w tył autobusu. Informacja o zdarzeniu wpłynęła do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP z CPR w Radomiu. Na miejsce zostały natychmiast zadysponowane zasoby ratownicze z JRG PSP, dyżurny poinformował ponadto Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP, Dowódcę JRG, którzy udali się na miejsce, a także Oficera Prasowego. Po dotarciu na miejsce strażacy potwierdzili, że nie ma osób poszkodowanych, zarówno wśród pasażerów autobusu jak i pociągu, a pasażerowie z autobusu zostali skierowani do podstawionego autobusu zastępczego. W związku z powstałym wskutek uderzenia wyciekiem paliwa z autobusu został podany prąd piany oraz odłączono akumulatory w pojeździe. Następnie w celu weryfikacji informacji o braku osób poszkodowanych wśród 196 pasażerów pociągu, do wagonów skierowano ratowników. Dalsze działania PSP polegały na pomocy właściwym służbom kolejowym w wyprowadzaniu podróżnych z pociągu, który wskutek zderzenia nie nadawał się do dalszej jazdy, a następnie skierowaniu pasażerów do drugiego składu. Okoliczności wystąpienia zdarzenia będzie ustalać przybyła na miejsce Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych oraz Prokuratura.

Fot. bryg. Jacek Gaczkowski, Marek Karpowicz

Poszukiwania grzybiarza w Kampinoskim Parku Narodowym

Wrzesień 22, 2017

W dniu 21 września 2017 r. tuż przed godziną 16:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Mazowieckim wpłynęła prośba od Policji w Czosnowie o wsparcie działań poszukiwawczych mężczyzny, który zagubił się w lesie na terenie KPN zbierając grzyby. Do akcji zadysponowano najbliższe jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Czosnów – OSP Czosnów, Łomna i Kazuń Polski oraz sekcję poszukiwawczo-ratowniczą z jednostki OSP RW Nowy Dwór Mazowiecki, wyposażoną w quad i psa ratowniczego. Zadysponowane zastępy zostały skierowane do punktu koncentracji, który został wskazany przez Policję i znajdował się w KPN na parkingu przed cmentarzem w Palmirach. Poszukiwania zaczęto od przeszukania okolic cmentarza i pobliskich bagien. Działania poszukiwawcze po 1,5 godz. zakończyły się sukcesem, mężczyznę znaleziono w odległości ok. 1 km od cmentarza przy bagnie. Stracił orientację w trudnym leśnym terenie, ale był cały i zdrowy.

Fot. Marek Karpowicz

Szkolenie podstawowe dla strażaków ratowników OSP

Wrzesień 5, 2017

Komenda Powiatowa PSP w Nowym Dworze Mazowieckim informuje, że w okresie od 14 września do 28 października 2017 r. planowane jest przeprowadzenie szkolenia podstawowego (jednoetapowego) strażaków ratowników OSP w łącznym wymiarze 126 godzin (zajęcia teoretyczne i praktyczne). Zajęcia teoretyczne odbywać się będą w formie e-learningowej, a rozpoczęcie części praktycznej zaplanowano na 30 września 2017 r. o godz. 9:00 w siedzibie JRG PSP w Nowym Dworze Mazowieckim przy ul. Gospodarczej 1. Podstawą do dopuszczenia słuchaczy do części praktycznej szkolenia jest pisemne zaliczenie sprawdzianu wiedzy teoretycznej nabytej droga e-laerningową oraz dostarczenie na wydruków zaliczonych testów z platformy edukacyjnej.

Zajęcia praktyczne w ramach przedmiotowego szkolenia odbywać się będą w formie zjazdów weekendowych, wg. poniższego harmonogramu:

  • 30 września-1 października 2017 r. (w dniu 30 września egzamin/zaliczenie części teoretycznej),
  • 7-8 października 2017 r.,
  • 14-15 października 2017 r.,
  • 21-22 października 2017 r.,
  • 28 października 2017 r. – egzamin praktyczny i zakończenie szkolenia.

Wyjazd na zaliczenie komory dymowej w Ośrodku Szkolenia w Pionkach zaplanowano na dzień 9 października 2017 r. (poniedziałek). W związku z dążeniem KP PSP, aby wyjazd odbył się w weekend, termin może ulec ewentualnej zmianie.

Karta skierowania OSP

Pomoc dzieciom poległych strażaków z Białegostoku

Czerwiec 14, 2017

Koleżanki i Koledzy! Straciliśmy podczas służby w Białymstoku dwóch odważnych strażaków. Osierocili oni dwójkę małych dzieci. Fundacja Dorastaj z Nami prowadzi zbiórkę na rzecz ich rodzin. Darowiznę można przekazać poprzez stronę internetową Fundacji lub bezpośrednio wpłacając na konto nr: 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006 z dopiskiem „Białystok”. Dziękujemy za każdą wpłatę.

bryg. mgr inż. Andrzej Wieteska p.o. Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Mazowieckim

Czerwiec 2, 2017

Mazowiecki  Komendant Wojewódzki PSP Decyzją 64/2017 z dnia 31 maja br. powierzył obowiązki Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Mazowieckim z dniem 1 czerwca 2017 roku bryg. mgr inż. Andrzejowi Wietesce. Decyzję o powierzeniu p.o. Komendanta Powiatowego PSP wręczył st. bryg. Mirosław Jasztal, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w obecności Pana Pawła Calaka, Wicestarosty Nowodworskiego oraz mł. bryg. Mariusza Wyszyńskiego, Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Mazowieckim.

bryg. mgr inż. Andrzej Wieteska do dnia 31 maja 2017 r. pełnił służbę w KM PSP m. st. Warszawy na stanowisku Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 12.