Druga edycja „Bitwy o wozy”

6 lipca, 2020

– Cieszę się, że akcja profrekwencyjna spotkała się z bardzo dużym odzewem wśród naszych obywateli. Chcemy przed II turą wyborów prezydenckich ogłosić nową edycję „Bitwy o wozy” – powiedział dziś (3 lipca 2020 r.) minister Mariusz Kamiński, wręczając promesy na zakup wozów bojowych dla OSP. W piątkowej uroczystości wzięli też udział wiceministrowie Maciej Wąsik i Paweł Szefernaker oraz komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Minister Mariusz Kamiński poinformował, że odbędzie się druga edycja akcji „Bitwa o wozy”. Środki zostaną przeznaczone na zakup 49 nowych wozów bojowych dla 49 gmin. W każdym z byłych 49 województw (według stanu granic województw na 31.12.1998 r.) gmina do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki.

– Chcemy, żeby rozłożenie dysponowania wozami było równomierne w całej Polsce. Przyjęliśmy, że środki trafią do gminy na terenie każdego dawnego województwa, gdzie będzie najwyższa frekwencja w II turze wyborów prezydenckich. Jedynym elementem, który będzie brany pod uwagę, będzie tylko i wyłącznie frekwencja, a nie wynik wyborczy – mówił szef MSWiA.

Szczegółowy regulamin II edycji „Bitwy o wozy” w najbliższym czasie zostanie opublikowany na stronie internetowej MSWiA i KG PSP. O nowe wozy nie będzie się jednak mogło ubiegać 16 gmin, które otrzymają je w ramach I edycji akcji.

Wręczono promesy na zakup nowych średnich wozów ratowniczo-gaśniczych

Promesy na zakup wozów dla OSP z rąk ministra Mariusza Kamińskiego odebrali dziś wójtowie i burmistrzowie 16 gmin z całej Polski. Każda z wyróżnionych jednostek samorządu osiągnęła najwyższą frekwencję w swoim województwie. Wartość jednego samochodu to niemal 800 tys. zł. Pojazdy trafią do gmin: Czernica (woj. dolnośląskie), Osielsko (woj. kujawsko-pomorskie), Godziszów (woj. lubelskie), Zabór (woj. lubuskie), Nowosolna (woj. łódzkie), Żegocina (woj. małopolskiego), Michałowice (woj. mazowieckie), Praszka (woj. opolskie), Cisna (woj. podkarpackie), Kulesze Kościelne (woj. podlaskie), Koszarawa (woj. śląskie), Masłów (woj. świętokrzyskie), Stawiguda (woj. warmińsko-mazurskie), Suchy Las (woj. wielkopolskie), Rewal (woj. zachodniopomorskie) i miasta Łeba (woj. pomorskie).

Minister Mariusz Kamiński przypomniał, że Ochotnicze Straże Pożarne odgrywają bardzo dużą role w swoich „małych ojczyznach”. – Każdy dzień przekonuje nas jak ważne są OSP. Widzieliśmy jak skutecznie strażacy walczyli nad Biebrzą z potężnym pożarem parku narodowego. Kilka dni temu widzieliśmy ich w Małopolsce, na Podkarpaciu i Śląsku, razem ze strażakami z PSP – podkreślił szef MSWiA.

Wiceminister Maciej Wąsik zauważył, że Ochotnicze Straże Pożarne mają niezwykle duży udział w zapewnieniu bezpieczeństwa społeczności lokalnych. – W większości sytuacji kryzysowych pierwsze są na miejscu zdarzeń, pierwsze niosą pomoc, działają szybko, sprawnie i profesjonalnie – powiedział sekretarz stanu w MSWiA.

– Chciałbym jako pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem terytorialnym pogratulować wszystkim wójtom, burmistrzom, radnym i druhom ochotnikom za mobilizację lokalnych społeczności – powiedział podczas konferencji wiceminister Paweł Szefernaker.

Frekwencja wyborcza wśród zwycięskich gmin wyniosła w I turze wyborów prezydenckich od 67% do 86%.

Dwa zdarzenia jednocześnie – groźny pożar autobusu na DK nr 7 oraz wypadek

3 lipca, 2020

2 lipca 2020 r. na trasie S7 przy zjeździe w kierunku lotniska Modlin doszło do pożaru autobusu, którym jechała pielgrzymka z Mińska Mazowieckiego do Płocka. Pojazdem podróżowały 42 osoby. Po otrzymaniu zgłoszenia dyżurny stanowiska kierowania zadysponował zastępy z JRG PSP oraz OSP z Zakroczymia i Nowego Dworu Mazowieckiego. W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia już z daleka widoczne były czarne kłęby dymu. Po dojeździe strażaków na miejsce okazało się, że pożarem objęty był cały tył pojazdu. Na szczęście wszyscy podróżni oraz kierowca zdążyli ewakuować się na zewnątrz pojazdu i nikt nie odniósł obrażeń. Na czas działań gaśniczych zablokowane były obydwa pasy ruchu w kierunku Gdańska.  Strażacy w celu ugaszenia pożaru podali dwa prądy wody i jeden prąd piany gaśniczej. Okoliczności powstania pożaru będzie badać Policja. Jednocześnie w trakcie gaszenia pożaru autobusu, w tym samym miejscu, na pasie ruchu w kierunku Warszawy doszło do kolizji dwóch pojazdów osobowych – samochód marki Citroen najechał na tył pojazdu Opel.  W takiej sytuacji Kierujący Działaniem Ratowniczym polecił zadysponowanie dodatkowych sił i środków. Jednocześnie wstrzymano ruch na prawym pasie w kierunku stolicy. Także i w tym przypadku na szczęście osoby podróżujące pojazdami nie odniosły żadnych obrażeń.

Działania ratownicze trwały ponad dwie godziny, a brało w nich udział 32 strażaków PSP i OSP, 1 karetka pogotowia i 3 załogi Policji. 

Pożar kontenera wypełnionego zużytymi bateriami

2 lipca, 2020

W dniu 1 lipca 2020 r. w miejscowości Cząstków Mazowiecki, na terenie zakładu zajmującego się utylizacją odpadów doszło do pożaru w kontenerze, w którym były zgromadzone zużyte baterie. Zgłoszenie o pożarze od pracowników zakładu wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Mazowieckim około godziny 12:30. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowane zostały dwa zastępy z JRG PSP oraz dwa zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej – z Czosnowa oraz Łomnej. Po dotarciu na miejsce zdarzenia strażacy zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych niezwłocznie przystąpili do działań gaśniczych polegających na podaniu prądów piany. Sytuacja pożarowa na bieżąco monitorowana była przy pomocy kamery termowizyjnej. Następnie, przy wykorzystaniu wózka widłowego pracownicy zakładu usuwali z kontenera worki z bateriami i składowali je w bezpiecznym miejscu.

Działania ratowniczo-gaśnicze trwały nieco ponad 3 godziny, a brało w nich udział 15 strażaków PSP i OSP.

Uroczysta zbiórka z okazji nadania wyższych stopni służbowych młodszego aspiranta

2 lipca, 2020

W dniu 2 lipca 2020 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim odbyła się uroczysta zbiórka z okazji nadania pierwszych stopni służbowych w korpusie aspirantów strażakom – tegorocznym absolwentom Szkoły Aspirantów PSP. Wręczenia aktów nadania wyższych stopni służbowych młodszego aspiranta dokonał p.o. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim bryg. Stanisław Brzozowski.

Na mocy Rozkazów Personalnych Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 czerwca 2020 r. stopień młodszego aspiranta otrzymali:

mł. ogn. Adrian Jackowski – absolwent Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie (w trybie zaocznym),

mł. ogn. Karol Kruszewski – absolwent Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie (w trybie zaocznym),

sekc. Kamil Brzoza – absolwent Szkoły Aspirantów PSP w Częstochowie,

mł. ogn. Łukasz Nowaczek – absolwent Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

Awansowanym funkcjonariuszom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz kolejnych awansów.

Zmiana na stanowisku Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Mazowieckim

1 lipca, 2020

Z dniem 1 lipca 2020 r. Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP powierzył pełnienie obowiązków Komendanta Powiatowego PSP bryg. Stanisławowi Brzozowskiemu, który wcześniej pełnił służbę w Komendzie Powiatowej PSP w Pułtusku na stanowisku Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP.

Dotychczasowy Komendant Powiatowy PSP w Nowym Dworze Mazowieckim, st. bryg. Radosław Parapura na mocy decyzji Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP z dniem 1 lipca 2020 r. pełni obowiązki Komendanta Powiatowego PSP w Legionowie.

Wypadek motocyklisty na S7

25 czerwca, 2020

W dniu 24 czerwca do groźnego wypadku z udziałem motocyklisty doszło we wczesnych godzinach popołudniowych na trasie S7 w miejscowości Czosnów. Po przyjęciu zgłoszenia dyżurny stanowiska kierowania PSP natychmiast zadysponował dwa zastępy ratownicze z JRG PSP. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że motocyklista jadący w kierunku Gdańska stracił panowanie na łuku drogi i uderzył w barierę energochłonną. Wraz z zastępami PSP przybył na miejsce także zespół PRM oraz patrol Policji. W wyniku uderzenia kierujący doznał poważnych obrażeń kończyn oraz głowy. Po udzieleniu pomocy medycznej ratownicy medyczni oraz strażacy dokonali transportu osoby poszkodowanej do karetki.  W wyniku doznanych obrażeń niezbędny okazał się transport poszkodowanego do jednego z warszawskich szpitali. Na czas udzielania pomocy medycznej poszkodowanemu droga ekspresowa S7 była całkowicie wyłączona z ruchu drogowego. Dalsze czynności na miejscu zdarzenia prowadził patrol Policji.

Potrącenie pieszych w Nowym Dworze Mazowieckim

25 czerwca, 2020

W dniu 24 czerwca około godziny 10:00 strażacy z JRG w Nowym Dworze Mazowieckim zostali zadysponowani do potrącenia osób na przejściu dla pieszych. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że kierujący samochodem nie zauważył przechodzącej przez pasy trzyosobowej rodziny i potrącił kobietę oraz dziecko w wieku 4 lat. Wszystkie zespoły ratownictwa medycznego z Nowego Dworu Mazowieckiego były w tym czasie przy innych zdarzeniach, dlatego do czasu przybycia karetek z sąsiednich powiatów, działania w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielali ratownicy PSP. Po przybyciu zespołów PRM i wykonaniu badań koordynator medyczny podjął decyzję o przetransportowaniu poszkodowanej kobiety do szpitala. Dziecko na szczęście nie odniosło żadnych obrażeń i pozostało pod opieką taty. Dalsze czynności wyjaśniające prowadziła Policja. W działaniach brały udział dwa zastępy JRG Nowy Dwór Mazowiecki, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz dwa zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Bitwa o wozy

22 czerwca, 2020

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji sfinansuje zakup 16 samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek ochotniczych straży pożarnych.

Warunkiem zdobycia nowoczesnego samochodu pożarniczego jest wykazanie się obywatelską postawą. Pojazdy ufundowane przez MSWiA trafią do jednostek w gminach do 20 tys. mieszkańców, po jednym na województwo.

Samochody trafią do jednostek w gminach, w których odnotowana zostanie najwyższa frekwencja w wyborach prezydenckich. Pojazdy przekaże Komenda Główna PSP po uzgodnieniu z danym wójtem lub burmistrzem. Rozstrzygnięcie Bitwy o wozy nastąpi wkrótce, Prezydenta RP wybieramy już 28 czerwca.

Zwłoki dryfujące w Wiśle

17 czerwca, 2020

16 czerwca 2020 r., w godzinach popołudniowych dyżurny Stanowiska Kierowania w Nowym Dworze Mazowieckim otrzymał informację o ciele człowieka dryfującym rzeką Wisłą na wysokości Zakroczymia. Do działań natychmiast zadysponowano zastępy ratownicze PSP i OSP (OSP Ratownictwo Wodne) wyposażone w łodzie oraz skuter. Po dojeździe i zwodowaniu sprzętu pływającego strażacy dopłynęli na miejsce wskazane w zgłoszeniu i informacja niestety potwierdziła się – rzeka Wisła niosła ciało mężczyzny. Po wizualnej ocenie ciała, z uwagi na stan zwłok kierujący działaniem ratowniczym podjął decyzję o odstąpieniu od medycznych czynności ratowniczych. Na miejscu obecny był także patrol Policji Rzecznej więc po skonsultowaniu się z policjantami podjęto decyzję o odholowaniu ciała na brzeg, gdzie przybyły w międzyczasie lekarz potwierdził zgon, a policjanci mogli w bezpieczny sposób przeprowadzić czynności dochodzeniowe.