III Turniej halowej piłki nożnej o puchar Komendanta Powiatowego PSP

Luty 18, 2019

W sobotę 16 lutego 2019 roku odbyła się trzecia już edycja turnieju w halowej piłce nożnej dla strażaków z terenu powiatu nowodworskiego. O puchar Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Mazowieckim pod patronatem Starosty Nowodworskiego

walczyło siedem drużyn, w tym pięć drużyn z Ochotniczych Straży Pożarnych oraz dwie drużyny PSP – reprezentacje dwóch zmian służbowych Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP. Rozgrywki odbywały się systemem „każdy z każdym”, każdy mecz trwał 15 minut, a o końcowej klasyfikacji decydowała liczba zdobytych punktów. Ostatecznie, po intensywnych zmaganiach, które odbywały się jednak w atmosferze fair play wyniki turnieju były następujące:

I miejsce – zmiana III JRG PSP,

II miejsce – zmiana I JRG PSP,

III miejsce – OSP Pomiechówek.

Oprócz wyżej wymienionych zespołów na podium, w turnieju wzięły udział także jednostki OSP: Nowy Dwór Mazowiecki, Cieksyn, Trębki Nowe, Wojszczyce.

Tytuł króla strzelców zdobył Kamil Nowicki ze zmiany I JRG PSP (10 strzelonych bramek).

Zajęcia edukacyjne w ramach kampanii „Bezpieczne ferie 2019”

Styczeń 22, 2019

W dniu 21 stycznia 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 7 im. Orła Białego w Nowym Dworze Mazowieckim zainaugurowano kampanię edukacyjną „Bezpieczne ferie 2019”. Oficer z Komendy Powiatowej PSP w Nowym Dworze Mazowieckim oraz druhowie z jednostki OSP Nowy Dwór Mazowiecki przeprowadzili zajęcia z zakresu bezpieczeństwa dla grupy około 70 uczniów. Tematyka spotkania była bardzo obszerna i obejmowała między innymi:

 • zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa pożarowego w sezonie grzewczym, w tym zagrożenia ze strony tlenku węgla,
 • zasady bezpiecznego wypoczynku w okresie zimowym,
 • pokazy i naukę udzielania pierwszej pomocy,
 • zasady zgłaszania zdarzeń na numery alarmowe 998 oraz 112.

Poniżej fotorelacja ze spotkania.

Tekst: mł. bryg. Tomasz Wołoszyn

Fot. mł. kpt. Piotr Napiórkowski, dh Daniel Jeszke

Bezpieczne ferie 2019

Styczeń 22, 2019

Zbliża się okres zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży. Ferie zimowe na terenie województwa mazowieckiego zaczynają się w dniu 28 stycznia i będą trwać do 8 lutego. Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa i satysfakcji naszych dzieci podczas feryjnego wypoczynku, Wojewoda Mazowiecki uruchomił kampanię edukacyjno-informacyjną o nazwie „Bezpieczne ferie 2019”. Główne założenia kampanii są następujące:

 1. Akcja edukacyjna wśród dzieci i młodzieży szkolnej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z korzystaniem z tzw. dzikich lodowisk, zagrożeń pożarowych w budynkach mieszkalnych, w tym niebezpieczeństw wynikających z emisji tlenku węgla oraz zasady zgłaszania zdarzeń na numery alarmowe 998 i 112.
 2. Przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy.
 3. Kontrola miejsc i organizatorów zimowego wypoczynku pod względem przestrzegania przepisów przeciwpożarowych.
 4. Akcja Bezpieczne lodowiska 2019 polegająca na pomocy w wylewaniu lodowisk przez straż pożarną.
 5. Kampania edukacyjna PSP Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa Propagowanie profilaktyki przeciwpożarowej w budynkach mieszkalnych, w tym wykonywanie okresowych przeglądów technicznych oraz stosowanie domowych czujek dymu i tlenku węgla.
 6. Przypomnienie o obowiązku odśnieżania dachów i usuwania sopli lodowych przez zarządców, właścicieli lub administratorów obiektów budowlanych.

Partnerami Państwowej Straży Pożarnej w realizacji założeń kampanii „Bezpieczne ferie 2019” są:

 1. Mazowiecki Kurator Oświaty w zakresie kontroli miejsc i organizatorów zimowego wypoczynku pod względem przestrzegania przepisów przeciwpożarowych.
 2. Policja w zakresie wspólnych działań edukacyjno-informacyjnych oraz w ramach współpracy przy organizacji pokazów ratownictwa dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz lokalnych społeczności podczas ćwiczeń jednostek straży pożarnej na zamarzniętych akwenach.

Poniżej zamieszczamy link do przydatnych informacji związanych z kampanią, umieszczonych na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

https://www.mazowieckie.pl/pl/urzad/aktualne-projekty/bezpieczne-ferie/14453,Bezpieczne-ferie-dzialania-sluzb-i-inspekcji-na-Mazowszu.html

Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia się na ewentualne spotkania edukacyjne w formie pogadanek, ćwiczeń lub pokazów. Informacji udzielają

mł. bryg. Tomasz Wołoszyn, tel. 22 765 81 45, 690 449 568

lub

bryg. Jacek Gaczkowski, tel. 608 491 988

 

Bezpieczne lodowiska 2019

Styczeń 3, 2019

Zbliża się okres zimowych ferii, a co za tym idzie – aktywnego wypoczynku dzieci i młodzieży. Jeśli warunki pogodowe będą temu sprzyjać, to wypoczynek ten będzie oczywiście miał formę gier i zabaw typowo zimowych, w tym korzystania z lodowisk. Należy pamiętać o tym, że najlepsze lodowiska to te stworzone przez ludzi, w odpowiednich warunkach, spełniające wymagania w zakresie bezpieczeństwa osób je użytkujących.

Niskie temperatury powietrza sprawiają, że akweny są skute lodem jednak wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy czy zalewy jest skrajnie niebezpieczne. Mimo, że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby. Należy zatem bezwzględnie unikać takich z pozoru atrakcyjnych, lecz mimo to „dzikich” i niebezpiecznych miejsc. Szczególnie dotyczy to dzieci, które nie wyjeżdżają na zorganizowany wypoczynek feryjny i planują spędzanie wolnego czasu w warunkach zimowych w pobliżu domu. Wypoczynek taki powinien zawsze odbywać się przy pełnej o nim wiedzy rodziców i pod nadzorem opiekunów.

Strażacy przypominają – osoba pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia.

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w okresie zimowym oraz podczas ferii zimowych w 2019 roku straż pożarna prowadzi akcję „Bezpieczne lodowiska 2019” związaną z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży na zamarzniętych akwenach. Akcja „Bezpieczne lodowiska 2019” ma na celu pomoc w organizacji bezpiecznych lodowisk w tym m.in. wylewanie wody na uprzednio przygotowane ślizgawki min. na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków jordanowskich, osiedli itp. Strażacy udzielą wsparcia w organizacji lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły ub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska. Warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie przez zgłaszającego terenu poprzez wyrównanie nawierzchni, usypaniu band z piasku lub śniegu ewentualnie ustawieniu barierek. Za bezpieczeństwo dzieci przebywających na terenie lodowiska odpowiada organizator ślizgawki.

Aby uzyskać pomoc jednostek Państwowej Straży Pożarnej lub Ochotniczych Straży Pożarnych prosimy o kontakt z tut. komendą powiatową PSP.

Poniżej umieszczamy dodatkowo do pobrania poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa „Bezpieczny wypoczynek zimą”

poradnik_zima_wypoczynek

Opracowanie: mł. bryg. Tomasz Wołoszyn na podstawie KW PSP w Warszawie
fot. Życie Zamościa, Nowodworski.info

Podsumowanie roku 2018 w zakresie liczby interwencji oraz ich skutków

Styczeń 2, 2019

W 2018 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej (PSP i OSP) z terenu powiatu nowodworskiego brały udział w 1406 interwencjach. Poniżej przedstawiono wykresy z podziałem na rodzaj zdarzeń na terenie całego powiatu, z liczbą zdarzeń w poszczególnych gminach, a także dane dotyczące osób poszkodowanych oraz strat materialnych i uratowanego mienia.

Rys. 1 Interwencje w 2018 roku w rozbiciu na pożary, miejscowe zagrożenia oraz alarmy fałszywe

Rys. 2 Interwencje w 2018 roku w poszczególnych gminach powiatu nowodworskiego

Rys. 3 Poszkodowani wskutek pożarów i miejscowych zagrożeń w 2018 roku w poszczególnych gminach

Rys. 4 Straty materialne oraz mienie uratowane podczas zdarzeń na terenie powiatu nowodworskiego w 2018 roku

Życzenia Noworoczne od nowodworskich strażaków

Grudzień 31, 2018

Z okazji zbliżającego się Nowego 2019 Roku składamy wszystkim funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej, strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ich rodzinom i najbliższym najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, samych radości, sukcesów oraz szczęśliwych powrotów z akcji!

Kolizja pociągu z samochodem osobowym

Grudzień 14, 2018

W dniu 14 grudnia 2018 r. w godzinach porannych doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia – 84-letni kierowca samochodu osobowego, mimo opuszczonych szlabanów i sygnalizacji świetlnej wjechał na przejazd kolejowy na ul. Nałęcza w Nowym Dworze Mazowieckim. Doszło do kolizji z nadjeżdżającym pociągiem osobowym relacji Modlin – Lotnisko im. Chopina w Warszawie. Wskutek zderzenia na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do Państwowej Straży Pożarnej o godzinie 6:33. Przybyłe na miejsce jednostki miały za zadanie jedynie zabezpieczenie miejsca zdarzenia i rozpoznanie, czy nikomu nic się nie stało. Kierowca samochodu wyszedł bez szwanku z wypadku. Także pasażerowie pociągu (około 100 osób) nie ucierpieli – musieli jedynie opuścić skład i udać się na pobliską stację PKP. Sprawą wypadku zajmuje się Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych.

W akcji brały udział 2 samochody pożarnicze PSP oraz 8 strażaków, a także karetka pogotowia ratunkowego i 3 załogi Policji.

fot. Wirtualny Nowy Dwór

Tragiczny wypadek motocyklisty w Nowym Dworze Mazowieckim

Listopad 29, 2018

Kolizje i wypadki drogowe na terenie powiatu nowodworskiego statystycznie stają się coraz bardziej częstym powodem interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej. W ciągu ostatnich dziesięciu dni odnotowano aż jedenaście zdarzeń drogowych, do których wzywane były jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Niestety, niektóre z tych zdarzeń kończą się tragicznie. Do takiego wypadku doszło w dniu 28 listopada na skrzyżowaniu ulic Okunin i Nowołęcznej. Krótko przed godziną trzynastą kierujący motocyklem jadący ulicą Okunin prawdopodobnie stracił panowanie nad jednośladem i uderzył w oczekujący na włączenie się do ruchu samochód osobowy. Przybyłe jednostki Państwowej Straży Pożarnej natychmiast przystąpiły do realizacji procedury kwalifikowanej pierwszej pomocy wobec poszkodowanego motocyklisty. Medyczne czynności ratunkowe zostały następnie przejęte i realizowane przez pogotowie ratunkowe. Niestety poszkodowanego nie udało się uratować.

W działaniach brały udział 3 samochody pożarnicze PSP i OSP oraz 9 strażaków, 4 załogi Policji oraz karetka pogotowia ratunkowego. Z uwagi na skutki zdarzenia konieczne było też wezwanie na miejsce prokuratora.

Tekst: mł. bryg. Tomasz Wołoszyn

fot. bryg. Jacek Gaczkowski

Goławice Pierwsze – próbny alarm ewakuacyjny w szkole i prewencja społeczna

Listopad 19, 2018

W okresie jesiennym, poczynając od początku roku szkolnego w placówkach oświatowych realizowane są tzw. próbne ewakuacje. Jest to obowiązek wynikający z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. W ramach tego rodzaju ćwiczeń praktycznych sprawdzane są przede wszystkim procedury w zakresie ewakuacji z budynku podczas pożarów lub innych zagrożeń. Przedsięwzięcie jest realizowane przy udziale i pod nadzorem ze strony jednostek ochrony przeciwpożarowej.

W dniu 15 listopada 2018 r. tego rodzaju alarm ewakuacyjny miał miejsce w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Goławicach Pierwszych, gmina Pomiechówek. Do nadzoru nad ćwiczeniem zaangażowaliśmy strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nowym Dworze Mazowieckim oraz strażaków ochotników z miejscowej OSP Goławice Pierwsze.

Po sprawnym przeprowadzeniu ćwiczenia ewakuacyjnego oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP przeprowadził spotkanie edukacyjne dla uczniów z zakresu prewencji społecznej. Tematyką spotkania, w którym uczestniczyło ok. 3o uczniów w wieku gimnazjalnym była kampania społeczna „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. W ramach zajęć zostały omówione podstawowe zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa pożarowego w domu, szkole itp., a także zagadnienia dotyczące zagrożeń ze strony tlenku węgla oraz sposoby zapobiegania tym zagrożeniom.

tekst i fot. mł. bryg. Tomasz Wołoszyn