Ruszyła kampania „Czad i ogień – obudź czujność”

Listopad 28, 2017

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji  wspólnie z Komendantem Głównym PSP w dniu 27.11.2017 r.  zainaugurowali akcję „Czad i ogień – obudź czujność”.

Co trzeci pożar powstaje w naszym mieszkaniu – tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej i zbyt często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach. W 2015 roku w Polsce odnotowano prawie 30 tys. pożarów mieszkań, 7414 osób trafiło do szpitala, 512 osób poniosło śmierć w pożarach, 50 osób zginęło od zatrucia tlenkiem węgla.

W 70% przyczyną śmierci jest zetknięcia z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Pomimo tego, że bezpośrednią przyczyną śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dy­mu.

Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Ogień łatwo wymyka się się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. A przecież można się przed nim ustrzec. To zależy bardzo często od nas samych.

Niestety, to człowiek jest najsłabszym ogniwem i najczęstszym sprawcą pożarów. Pamiętaj! Bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych zależy od Ciebie samego. Bardzo często sprawcy pożarów stają się jego ofiarami.

Pożar w mieszkaniu – co robić?

Jeśli zauważyłeś pożar:

 • zaalarmuj osoby przebywające w mieszkaniu/domu,
 • wyjdź na klatkę schodową i zaalarmuj sąsiadów krzykiem,
 • wezwij straż pożarną,
 • wybierz numer alarmowy 112 lub 998, a po uzyskaniu połączenia spokojnie i wyraźnie powiedz:

– co się pali

– gdzie się pali

– czy zagrożeni są ludzie.

Nie rozłączaj się pierwszy! Dyżurny, który odbierze Twoje zgłoszenie, zada Ci dodatkowe pytania odnośnie zgłaszanego zdarzenia. Zapyta o Twoje imię i nazwisko, dokładny adres lub poprosi o inne informacje, które mogą być przydatne dla strażaków-ratowników. Poczekaj więc aż to dyżurny rozłączy się jako pierwszy, oczywiście pod warunkiem, że nie stanowi to dla Ciebie dodatkowego zagrożenia.

 Pamiętaj! Zawsze słuchaj poleceń strażaków!

Co możesz jeszcze zrobić, zanim przyjedzie straż pożarna?

 1. Wyprowadź z mieszkania dzieci i osoby niepełnosprawne.
 2. Jeżeli jest na to czas – weź ze sobą dokumenty oraz niezbędne lekarstwa.
 3. Dbając o własne bezpieczeństwo – spróbuj wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej oraz usuń z zasięgu ognia materiały palne lub wartościowe rzeczy, a potem zacznij gasić pożar.
 4. Nie otwieraj okien.
 5. Nie dopuść do tego, by pożar odciął Ci drogę ewakuacji.

Jeśli sam nie jesteś w stanie ugasić pożaru, natychmiast opuść mieszkanie, zamykając drzwi jedynie na klamkę – nie zamykaj ich na zamek.

Pożar odciął Ci drogę ewakuacji? Nie panikuj!

 • Idź do pokoju z oknem lub balkonem, znajdującego się jak najdalej od miejsca pożaru.
 • Jeśli to możliwe – zabierz ze sobą mokry ręcznik lub koc wykonany z naturalnych materiałów (lnu, wełny, bawełny itp.) i zamknij za sobą drzwi na klamkę.
 • Wzywaj pomoc przez okno lub z balkonu.
 • Jeśli temperatura i zadymienie wzrastają: połóż się na balkonie, pod oknem, i przykryj szczelnie trudno palnym okryciem wykonanym z naturalnych materiałów.

Pali się sąsiednie mieszkanie?

Jeśli doszło do pożaru w mieszkaniu obok lub na niższej kondygnacji, największym zagrożeniem jest (może być) dla Ciebie toksyczny dym, dlatego:

 • jeśli to możliwe – ostrzeż zagrożone osoby i ewakuuj się z budynku, natomiast gdy zagrożenie jest zbyt duże, zostań w swoim mieszkaniu i zamknij drzwi wejściowe jedynie na klamkę,
 • w miarę możliwości usuń materiały palne z balkonu, tj. rozwieszone pranie, papierowe opakowania itp.,
 • zamknij okna, przez które może dostać się dym lub ogień do mieszkania,
 • przygotuj zapas wody do gaszenia lub chłodzenia przepustów instalacyjnych, ram okiennych – napełnij wannę, wiadra, zlew w kuchni,
 • zakręć zawór gazu, wyłącz wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną,
 • zabezpiecz drzwi wejściowe do mieszkania przed przedostawaniem się dymu do środka – w otwory i nieszczelności wciśnij mokry ręcznik
 • jeżeli poczujesz się zagrożony, wezwij pomoc przez otwarte okno lub z balkonu,

staraj się być jak najdalej od miejsca, w którym są płomienie lub dym.

Pali się na wyższej kondygnacji?

Zostań w mieszkaniu, chyba że strażacy każą Ci je opuścić.

Wychodząc z mieszkania, zamknij drzwi na klucz, aby osoby, które będą schodziły zadymioną klatką schodową, pomyłkowo do niego nie weszły.

Co i jak gasić?

Palący się olej w kuchni

Dbając o własne bezpieczeństwo, wyłącz dopływ gazu lub płytę grzejną, a następnie przykryj garnek (patelnię) pokrywką. Do ugaszenia ognia możesz również użyć koca gaśniczego (specjalny koc do celów gaśniczych) lub gaśnicy przeznaczonej do pożarów grupy F (do gaszenia tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych). Nie zalewaj płonącego tłuszczu wodą, gdyż wtedy eksploduje, poparzy Cię, a pożar się „rozleje”! Po stłumieniu ognia nie przesuwaj garnka i nie przenoś go aż do całkowitego ostudzenia tłuszczu.

Urządzenie elektryczne – jeśli jest pod napięciem, nie wolno gasić go wodą! Jeżeli pożar jest niewielki, możesz spróbować go ugasić. Odetnij dopływ prądu poprzez wyjęcie wtyczki z kontaktu (np. drewnianym kijem od szczotki) lub odłączenie bezpieczników. Zrobiłeś to? Możesz ugasić pożar gaśnicą, kocem gaśniczym, wodą lub piaskiem.

Człowiek, na którym pali się ubranie najczęściej będzie biegł, uciekał, wykonywał nieskoordynowane ruchy. Przewróć go twarzą do ziemi. W ten sposób zabezpieczysz jego drogi oddechowe przed wniknięciem toksycznego i gorącego dymu. Płonącą odzież najlepiej ugasić kocem gaśniczym, jeżeli nie masz go w zasięgu ręki, możesz użyć swojego ubrania lub innego dużego kawałka materiału. Możesz też użyć wody. Gaszenie rozpocznij od głowy, przesuwając się w kierunku stóp.

Ewakuuj się, a nie tylko uciekaj!

Jak często słyszysz w mediach, że w pożarze domu lub mieszkania zginęli ludzie? Czy zastanawiasz się choć przez chwilę, co było przyczyną ich przedwczesnej i tragicznej śmierci? Czy zastanawiasz się, jak Ty sam byś postąpił w momencie powstania pożaru w Twoim domu? Bardzo często ludzie giną w pożarach przez swoją niewiedzę, złe warunki techniczno-budowlane lub przez to, że nie słuchają poleceń strażaków. Dlatego właśnie tak ważna jest znajomość podstawowych zasad ewakuacji. Nie chodzi tylko o to, aby uciekać na oślep, lecz by świadomie się ratować.

Zasady dobrej ewakuacji   

 • Pamiętaj, że w pierwszej kolejności ratujemy zagrożone życie ludzkie.
 • Jeśli zauważyłeś pożar, pierwszą czynnością, jaką powinieneś wykonać, jest zaalarmowanie osób przebywających w domu. Wyjdź na klatkę schodową i zaalarmuj sąsiadów krzykiem. Następnie wezwij straż pożarną.
 • Wybierz najkrótszą oznakowaną drogę ewakuacyjną – tak, by znaleźć się poza strefą pożaru, a najlepiej poza budynkiem.
 • Z silnie zadymionych pomieszczeń wychodź w pozycji pochylonej, idź wzdłuż ściany, żeby nie stracić orientacji w pomieszczeniach. Zabezpiecz drogi oddechowe, np. zmoczonym w wodzie materiałem.
 • Nie otwieraj bez potrzeby drzwi do pomieszczeń objętych pożarem. Nagły dopływ powietrza sprzyja gwałtownemu rozprzestrzenianiu się ognia. Jeśli musisz otworzyć drzwi do takiego pomieszczenia, stań przy ścianie obok drzwi i dopiero je otwórz.
 • Współpracuj z osobą, która kieruje ewakuacją. Wykonuj jej polecenia. Nie panikuj i staraj się uspokoić innych.
 • Wskazuj innym drogę ewakuacji i pomagaj osobom mniej sprawnym od Ciebie.
 • Nie korzystaj z windy (dźwigu)! Możesz w niej zostać uwięziony. Do wyjścia używaj klatki schodowej.
 • Rozejrzyj się! Widzisz swoich znajomych, sąsiadów? A może kogoś brak? Powiadom o tym kierującego ewakuacją.

Zadbaj o warunki do ewakuacji na wypadek pożaru

 • Nie stosuj krat w drzwiach i oknach, na klatkach schodowych i przejściach między nimi oraz wyjściach na dach – krata utrudni ewakuację podczas pożaru i wydłuży czas oczekiwania na pomoc strażaków.
 • Jeżeli Twoje mieszkanie musi zostać wyposażone w kraty: zakładaj takie, które można otworzyć od wewnątrz. Klucz przechowuj w miejscu znanym wszystkim domownikom. Pamiętaj, że podczas pożaru wyjście przez kratę może być jedyną drogą ewakuacji!
 • Dbaj o drożność dróg ewakuacyjnych, nie zastawiaj sprzętem korytarzy i dojść do mieszkań – może to utrudnić ewakuację, a ratownikom dostęp do miejsca pożaru.

Czujniki w Twoim domu

Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych i nowocześniejszych czujników (czujek, detektorów), które mają za zadanie ochronić Twoje zdrowie i życie. W ofercie sprzedaży możesz znaleźć autonomiczne czujki dymu i tlenku węgla oraz gazu. Mają one za zadanie jak najszybciej ostrzec o zagrożeniu w mieszkaniu lub domu.

Jak działa autonomiczna czujka dymu?

Jeżeli do jej wnętrza wniknie dym, natychmiast uruchomi się głośny alarm dźwiękowy oraz alarm optyczny (zacznie migać czerwona dioda). Urządzenie, mimo że nie zapobiegnie powstaniu pożaru, skutecznie może zaalarmować Ciebie i Twoich najbliższych o powstałym pożarze, co umożliwi to szybkie opuszczenie zagrożonego mieszkania lub domu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy wszyscy śpią.

Montaż czujki dymu w mieszkaniu jest bardzo prosty, a zasilana może być zarówno z sieci elektrycznej, jak i z baterii. Istotne jest miejsce, w którym zostanie zamontowana. Najlepiej ulokować ją w centralnej części sufitu, np. w przedpokoju. Nie zaleca się montażu detektorów dymu na suficie w kuchni (mogą pojawić się fałszywe alarmy spowodowane obecnością pary wodnej), w pobliżu okien i klimatyzatorów (zaburzają przepływ powietrza), łazience (ze względu na dużą wilgotność powietrza) oraz w miejscach podatnych na brud i kurz (mogą powodować zakłócenia działania czujki). Pamiętaj też o niezbędnych czynnościach konserwacyjnych, np. czyszczeniu czujki, wymianie baterii.

Po co Ci czujnik tlenku węgla?

Wykrywa ona już minimalne, a nadal bezpieczne dla życia stężenie tlenku węgla (czadu) w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje przez głośny alarm i migoczącą czerwoną diodę. Dzięki temu masz czas, by zapobiec zatruciu czadem, zwanym potocznie „cichym zabójcą”. Rozważ zamontowanie takiej czujki w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, w sypialni śpiących trudno obudzić…, a także w pobliżu podgrzewacza gazowego, tzw. junkersa. Pamiętaj o konieczności właściwego użytkowania czujki tlenku węgla – tylko w pełni sprawna i odpowiednio konserwowana skutecznie ostrzeże Cię przed „cichym zabójcą”.

Przed czym chroni czujka gazu?

Jeżeli w Twoim mieszkaniu, np. w kotłowni lub łazience, znajduje się instalacja gazowa, zastanów się nad zamontowaniem czujki gazu ziemnego. W przypadku rozszczelnienia się instalacji, zasygnalizuje Ci pojawienie się w Twoim mieszkaniu palnej mieszaniny gazów (grożącej wybuchem).

Wszystkie opisane czujki ostrzegą Cię o niebezpieczeństwie, pozwalając na odpowiednią reakcję: ewakuację, powiadomienie służb ratowniczych oraz ewentualnie samodzielne gaszenie pożaru lub przewietrzenie pomieszczeń.

Gaśnica – zanim przyjedzie straż pożarna

Wyposaż swoje mieszkanie w gaśnicę – będziesz bezpieczniejszy!

Prawo nie nakazuje posiadania gaśnicy w mieszkaniu, ale dbając o własne bezpieczeństwo, warto ją mieć. Właściwie użyta, skutecznie ugasi pożar w zarodku.

Zadbaj o to, by Twoja gaśnica zawsze była sprawna. Nie rzadziej niż raz na rok zleć profesjonalistom jej przegląd i konserwację. Wszystkie czynności konserwacyjne muszą być potwierdzone indywidualną cechą aktualizacji tzw. kontrolką.

Obiekty użyteczności publicznej, produkcyjne i magazynowe oraz inwentarskie zgodnie z przepisami prawa muszą być wyposażone m.in. w gaśnice.

Za wyposażenie i rozmieszczenie gaśnic odpowiadają właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów.

W jaki sposób dobrać i rozmieścić gaśnice?

Obiekt powinien być wyposażony w gaśnice dostosowane do gaszenia określonych grup pożarów:

 • A – pożary materiałów stałych zwykle pochodzenia organicznego,
 • B – pożary cieczy i ciał stałych topiących się,
 • C – pożary gazów,
 • D – pożary metali,
 • F – pożary tłuszczów i oleju w urządzeniach kuchennych.

Do zabezpieczenia mieszkania najlepiej wybierz gaśnicę oznaczoną symbolami ABC, a do kuchni – gaśnicę oznaczoną symbolem F.

Przy ich rozmieszczaniu powinny być spełnione następujące warunki:

 • każdy z mieszkańców domu powinien wiedzieć gdzie jest gaśnica,
 • do gaśnicy powinien być zapewniony swobodny dostęp.

Jak prawidłowo używać gaśnic?

Gaśnice proszkowe X (stałociśnieniowe z manometrem)

 1. Zdejmij gaśnicę z wieszaka i zbliż się do źródła ognia
 2. Wyciągnij zawleczkę zabezpieczającą
 3. Skieruj dyszę węża na źródło ognia
 4. Naciśnij dźwignię i rozpocznij gaszenie

Gaśnice proszkowe Z (zmiennociśnieniowe bez manometru)

 1. Zdejmij gaśnicę z wieszaka i zbliż się do źródła ognia.
 2. Wyciągnij zawleczkę zabezpieczającą.
 3. Naciśnij dźwignię, przebijając nabój i zwolnij nacisk.
 4. Odczekaj 3-5 sekund.
 5. Skieruj dyszę węża na źródło ognia.
 6. Naciśnij dźwignię i rozpocznij gaszenie.

Używaj gaśnicy w pozycji pionowej, zaworem do góry. Gasząc pożar na wolnym powietrzu, skieruj dyszę gaśnicy zgodnie z kierunkiem wiatru.

Każda gaśnica ma instrukcję użycia. Zapoznaj się z nią!

Żeby czad nie zaprowadził Cię na drugi świat…

Czad – nie zobaczysz… nie poczujesz… niewielka dawka może zabić…

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Tlenek węgla, czyli czad, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:

 • jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
 • blokuje dostęp tlenu do organizmu – zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Co jest główną przyczyną zaczadzeń?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych oraz często niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności stosowanych okien i drzwi (szczególnie po wymianie okien i drzwi z starych na nowe).

Może to prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz – cofa się do pomieszczenia.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym m.in. budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

Zaprzyjaźnij się z kominiarzem, może uratować ci życie!

Jak uniknąć zaczadzenia?

 • Nie bagatelizuj następujących objawów: duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz mieszkanie, w którym się znajdujesz, wyjdź na zewnątrz, zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny, wezwij straż pożarną i zasięgnij porady lekarskiej.
 • Przeprowadzaj kontrole techniczne, w tym sprawdzaj szczelność przewodów kominowych, systematycznie je oczyszczaj i sprawdzaj ciąg powietrza.
 • Piece i podgrzewacze wody, zwłaszcza gazowe, w których odbywa się proces spalania, użytkuj zgodnie z instrukcją producenta.
 • W przypadku wymiany okien lub drzwi na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji – być może konieczne będzie usunięcie uszczelki, założenie dodatkowego wywietrznika lub kratki wentylacyjnej. Nie mów, że będzie Ci „wiało”. Od prawidłowego ciągu zależy Twoje życie!
 • Często powyższe czynności są niewystarczające. Zastanów się… Otwarte lub rozszczelnione okno w czasie pracy, np. gazowego podgrzewacza wody, znacząco poprawia ciąg powietrza, a co za tym idzie – wszystkie produkty procesu spalania zostaną wyciągnięte na zewnątrz. Taaaak, wiem! Będzie Ci „wiało”…
 • Systematycznie sprawdzaj ciąg powietrza, np. poprzez przyłożenie kartki papieru do otworu lub kratki wentylacyjnej. Kartka powinna do nich przywrzeć.
 • Często wietrz pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania, a najlepiej – rozszczelnij trochę okna.
 • W trosce o własne bezpieczeństwo rozważ zamontowanie w domu także czujek dymu i gazu. Koszt wyposażenia mieszkania w takie czujki jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie. Pamiętaj – czujka może uratować Tobie i Twoim bliskim życie!

Aby choinka się świeciła, a nie paliła

Święta… czas przygotowań, gorączkowych zakupów, sprzątania i gotowania. W ferworze walki nietrudno o niedopatrzenie i nieostrożność. Wiem, wiem! Brakuje Ci czasu na wiele spraw, lecz pamiętaj o dopilnowaniu swoich małych pociech, które w zamieszaniu mogą zrobić coś kompletnie nieprzewidywalnego. Myśl za swoje dziecko! Postaraj się, by nie miało ono dostępu do gorących garnków. Zajmij je strojeniem choinki, robieniem łańcuchów z kolorowego papieru lub aniołków z masy solnej.

Żeby choinka nie stanowiła zagrożenia pożarowego:

 • ustaw ją stabilnie z daleka od grzałek, piecyków, termowentylatorów lub kominka – strumień ciepła emitowany przez te urządzenia nie może być skierowany na choinkę,
 • nie ustawiaj jej blisko firan i zasłon,
 • pamiętaj, że nie ma znaczenia, czy jest prawdziwa, czy sztuczna – obie łatwo się palą.
  Oświetlenie choinki:
 • wybierz lampki świąteczne opatrzone znakiem CE,
 • nie zakładaj na choinkę lampek własnego wyrobu,
 • nie wieszaj na choince zimnych ogni (zimne są tylko z nazwy) ani świeczek – palą się bardzo krótko, a stanowią duże zagrożenie pożarowe.
  Świeca:
 • nie ustawiaj jej blisko choinki, firan, zasłon i innych palnych lub „fruwających” rzeczy,
 • nie dopuść do zapalenia się ozdób świecznika.
  Oświetlenie zewnętrzne:
 • kupuj lampki świąteczne, które są przeznaczone do używania w warunkach zewnętrznych,
 • nie dopuść, by łączenia kabli leżały w wodzie, śniegu lub błocie.
  Zimne ognie:
 • teoretycznie są bezpieczne, jednak wytwarzają wysoką temperaturę
 • i w sprzyjających warunkach mogą wywołać pożar,
 • nie zezwalaj swoim dzieciom na zabawę zimnymi ogniami bez nadzoru osoby dorosłej.
  A jeśli choinka się zapaliła?
 • Odłącz ozdoby (lampki, światełka) od instalacji elektrycznej.
 • Polej choinkę wodą lub użyj gaśnicy.Pożar się rozprzestrzenia? Wezwij straż pożarną i ewakuuj się!

Infografiki obrazujące wiedzę Polaków na temat zagrożeń pożarowych w domach. Badanie przeprowadziła firma Ipsos sp. z o.o., metodą CATI, na reprezentatywnej próbie 1001 Polaków, w wieku 16+.

Rys. 1. Jak rozpoznać obecność czadu?
Rys. 1. Jak rozpoznać obecność czadu?

Rys. 2. Metody ochrony przed pożarem – czujnik dymu/czadu.
Rys. 2. Metody ochrony przed pożarem – czujnik dymu/czadu.

Rys. 3. Metody ochrony przed pożarem – gaśnica.
Rys. 3. Metody ochrony przed pożarem – gaśnica.

Rys. 4. Metody ochrony przed pożarem – dbałość o sprawność instalacji.
Rys. 4. Metody ochrony przed pożarem – dbałość o sprawność instalacji.

Rys. 5. Statystyka ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w sezonie grzewczym 2015/2016.
Rys. 5. Statystyka ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w sezonie grzewczym 2015/2016.

Opracowano w Wydziale Prewencji Społecznej KG PSP na podstawie A. Dobrzyńska, „Polak mądry przed szkodą. O pożarach i innych zagrożeniach”, Warszawa 2013

Kampania Społeczna MSWiA promująca szacunek dla Flagi RP i Hymnu RP

Listopad 21, 2017

Z okazji przypadającego 11 listopada Święta Niepodległości MSWiA rozpoczęło kampanię promującą szacunek dla narodowej flagi i hymnu. W opracowanym przez resort przewodniku znajdują się zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i prawidłowego wykonywania hymnu. Publikacja wydana przez resort wskazuje m.in. na różnice między flagą a barwami narodowymi, przypomina też, że na fladze narodowej nie wolno umieszczać napisów i rysunków. W przewodniku są także opisane najczęściej popełniane błędy podczas śpiewania hymnu. Dowiadujemy się w nim m.in. dlaczego powinniśmy śpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”, a nie „póki my żyjemy”. W publikacji znajduje się też pełen tekst Mazurka Dąbrowskiego i nuty.

Link do poradnika „Biało – Czerwona”

http://www.mswia.gov.pl/download/1/30122/wyd2dodruku.pdf

Link do poradnika „Hymn Polski”

http://www.mswia.gov.pl/download/1/31097/broszuraHymnnowy.pdf

Spot pt. „Biało – Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe”

 

 

Podsumowanie działalności z zakresu ratownictwa wodnego w powiecie nowodworskim

Listopad 16, 2017

W dniu 15 listopada 2017 r. w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Nowym Dworze Mazowieckim odbyło się spotkanie podsumowujące działalność ratowniczą z zakresu ratownictwa wodnego na terenie powiatu nowodworskiego w 2017 roku. Na spotkanie, które prowadzili funkcjonariusze PSP z nowodworskiej komendy zaproszono władze powiatu, władze miasta, prezesa nowodworskiego WOPR, pracowników struktur zarządzania kryzysowego, a także straż miejską i kierownictwo wybranych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Podczas spotkania dokonano między innymi statystycznego podsumowania działań ratowniczych prowadzonych na akwenach w 2017 roku przez jednostki ochrony przeciwpożarowej. Zwrócono w tym miejscu uwagę na elementy współpracy z innymi służbami i podmiotami ratowniczymi, a w szczególności z WOPR. Ze strony PSP poruszono konieczność sfinalizowania zaproponowanego w sierpniu br. projektu nowego porozumienia pomiędzy Państwową Strażą Pożarną i WOPR. Omówiono także potrzebę realizacji wspólnej działalności operacyjno-szkoleniowej służb realizujących zadania z zakresu ratownictwa wodnego na przykładzie szkolenia i ćwiczeń „Ulewa 2017”. Ostatnim ważnym tematem spotkania była problematyka dotycząca zapewnienia możliwości szybkiego wodowania sprzętu pływającego służb ratowniczych na terenie miasta Nowy Dwór Mazowiecki.

tekst i foto: KP PSP Nowy Dwór Mazowiecki

Nowa Mała Wieś, pożar budynku jednorodzinnego

Listopad 7, 2017

Podczas powrotu ze zdarzenia z zatopionym samochodem w Miękoszynie w dniu 7 listopada 2017 r. zastępy nowodworskiej straży pożarnej zostały zaalarmowane o pożarze drewnianego budynku w miejscowości Nowa Mała Wieś, gmina Leoncin. Na miejsce skierowane zostały natychmiast zasoby ratownicze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP oraz jednostki OSP z Wilkowa Polskiego oraz Łomnej. Niezbędne okazało się zadysponowanie na miejsce pożaru także cysterny z wodą oraz podnośnika hydraulicznego. Łącznie w akcji gaśniczej brało udział 8 samochodów pożarniczych i 20 strażaków. W wyniku pożaru spaleniu uległo poddasze użytkowe budynku oraz część dachu. Nikt na szczęście nie ucierpiał, gdyż właścicieli w momencie powstania pożaru nie było w budynku, a o zdarzeniu straż pożarną powiadomili sąsiedzi.

tekst i foto: KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim

Miękoszyn, samochód wpadł do stawu

Listopad 7, 2017

W dniu 7 listopada 2017 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Mazowieckim wpłynęło zgłoszenie o nietypowym zdarzeniu – samochód osobowy wpadł do stawu w czasie, gdy jego właściciel łowił ryby. Samochód prawdopodobnie niewłaściwie zabezpieczony nad brzegiem akwenu zsunął się po pochyłym brzegu i wpadł do wody kilka metrów od brzegu. Do zdarzenia zadysponowano trzy samochody oraz łódź z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nowym Dworze Mazowieckim, a także samochód z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Nasielsku. Po około półgodzinnej akcji samochód został wyciągnięty na brzeg przy pomocy wciągarki samochodowej.

tekst i foto: KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim

Zakończenie szkolenia podstawowego OSP

Październik 31, 2017

W dniu 28 października 2017 roku zakończyło się trwające blisko półtora miesiąca szkolenie podstawowe strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych. Zakończenie szkolenia odbyło się w formie egzaminu – teoretycznego, podczas którego słuchacze musieli rozwiązać test złożony z 37 pytań, a następnie po jego pozytywnym zaliczeniu odbył się egzamin praktyczny. Kursanci podzieleni na trzy grupy (zastępy) musieli uporać się z wypadkiem komunikacyjnym, podjąć działania ratowniczo-gaśnicze w budynku objętym pożarem oraz zorganizować akcję gaśniczą zakładu produkcyjnego. W ramach założeń do ćwiczeń praktycznych uwzględniono tematykę szkolenia – ratownictwo drogowe, w tym elementy kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kierowania ruchem drogowym drogowym, a także zagadnienia z obszaru organizacji i prowadzenia łączności, obsługi sprzętu ratowniczego (np. sprawienie drabiny) oraz obsługi sprzętu spalinowego.

Szkolenie ukończyło 17 strażaków z następujących jednostek OSP: Czosnów, Jackowo, Krogulec, Legionowo, Łomna, Nowy Dwór Mazowiecki Ratownictwo Wodne, Pomiechówek oraz Zakroczym. Dzięki ukończeniu szkolenia strażacy z tych jednostek mogą brać bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.

Ćwiczenia „Ulewa 2017”

Październik 23, 2017

W dniu 20 października 2017 r. na terenie Bazy Szkolenia Poligonowego i Innowacji Ratownictwa SGSP w Nowym Dworze Mazowieckim odbyło się szkolenie oraz ćwiczenia Powiatowych Plutonów Ratowniczych „Ulewa” z udziałem Oficerów Wsparcia Regionu Centralnego. Organizacja przedsięwzięcia wynikała z obowiązku realizacji „Planu ćwiczeń pododdziałów Mazowieckiej Brygady Odwodowej w 2017 roku”. W ćwiczeniach brały udział związki taktyczne z powiatów ościennych, tj. legionowskiego, płońskiego, warszawskiego zachodniego, siły i środki ksrg z terenu powiatu nowodworskiego, a także zastęp z SGSP oraz ratownicy z WOPR wyposażeni w łódź motorową. Wsparcie w zakresie pozoracji ćwiczeń praktycznych stanowili strażacy z OSP Ratownictwo Wodne z Nowego Dworu Mazowieckiego.

Tematyką szkolenia i ćwiczeń było ratownictwo przeciwpowodziowe oraz wodne – zadaniem ćwiczących było m.in. uszczelnianie powłoki wału przeciwpowodziowego przy użyciu geowłókniny i worków z piaskiem, likwidacja przesiąków i przebić hydraulicznych, podnoszenie korony wału przy zastosowaniu rękawów przeciwpowodziowych oraz worków z piaskiem. Ponadto realizowano elementy działań w ramach pomocy zagrożonej powodzią ludności – ewakuacja, transport drogą wodną środków do życia oraz ratowanie osób z wody. W ramach realizacji waloru dydaktycznego ćwiczeń skorzystano z wiedzy i doświadczenia Oficerów Wsparcia oraz rozjemców ćwiczeń (oficerowie pełniący funkcje dowódców kompani powodziowych wojewódzkiego odwodu operacyjnego).

Nad sprawną organizacją ćwiczeń czuwał mł. bryg. Tomasz Wołoszyn pełniący funkcję Kierownika Ćwiczeń, a zadania KDR wykonywał bryg. Jacek Gaczkowski, Dowódca JRG PSP w Nowym Dworze Mazowieckim. Na ćwiczeniach obecny był także mł. bryg. Mariusz Wyszyński, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Mazowieckim, a na listę zaproszonych gości wpisał się Pan Paweł Calak, Wicestarosta Nowodworski oraz Kazimierz Polnicki, Kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Starosty Nowodworskiego.

Strażacy z JRG w Nowym Dworze Mazowieckim odznaczeni Krzyżami Zasługi za Dzielność

Październik 19, 2017

W lutym br. informowaliśmy na naszej stronie internetowej o bohaterskiej postawie dwóch strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowym Dworze Mazowieckim, którzy z narażeniem własnego życia i zdrowia podjęli się ratowania mężczyzny z nurtu Wkry. Ich zaangażowanie w ratowanie życia ludzkiego zostało docenione – w dniu 18 października 2017 r. st. str. Norbert Wysocki i asp. sztab. w st. spocz. Robert Kołodziejski zostali odznaczeni przez Prezydenta RP Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Krzyżami Zasługi za Dzielność. Odznaczenia w imieniu Prezydenta wręczył Pan Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podczas uroczystości, która odbyła się w siedzibie MSWiA odznaczenia otrzymało 11 funkcjonariuszy Policji, 7 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i jedna funkcjonariuszka Straży Granicznej. W uroczystości wręczenia odznaczeń brał także udział Pan Jarosław Zieliński, Podsekretarz Stanu MSWiA oraz generał brygadier Leszek Suski, Komendant Główny PSP.

W dniu 26 lutego 2017 r. po godzinie 15:00 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim wpłynęło zgłoszenie od Policji, że na moście kolejowym nad rzeką Wkrą w Pomiechówku znajduje się mężczyzna, który chce skoczyć pod pociąg. Dyżurny niezwłocznie zadysponował w pierwszym rzucie dwa zastępy z JRG PSP w Nowym Dworze Mazowieckim oraz jednostki OSP: Ratownictwo Wodne (RW) z Nowego Dworu Mazowieckiego oraz z Pomiechówka, obie wyposażone w pontony. Jako pierwszy dojechał na miejsce zastęp z JRG, który w chwili zgłoszenia przebywał w siedzibie OSP RW. W wyniku rozpoznania dowódca stwierdził, że mężczyzna stoi na krawędzi mostu i zamierza skoczyć do rzeki Wkry. Obecni na miejscu policjanci uniemożliwiali mężczyźnie zamiar rzucenia się pod nadjeżdżający pociąg i usiłowali z nim prowadzić negocjacje. Jednak w pewnym momencie zdesperowany mężczyzna skoczył z mostu do wody. Widząc to, jeden z ratowników PSP (st. str. Norbert Wysocki), ubrany już w kamizelkę ratunkową z podpiętą liną asekuracyjną, skoczył z brzegu w nurt w celu pomocy mężczyźnie. Ratownik po dopłynięciu do mężczyzny chwycił go i próbował doholować do brzegu. Jednak ratowany mężczyzna zachowywał się agresywnie i starał się uwolnić. Widząc to, do pomocy skoczył drugi strażak (asp. sztab. Robert Kołodziejski), który pomógł wydostać się na brzeg ratownikowi oraz niedoszłemu samobójcy. Po wydobyciu ratowanego na brzeg został on przekazany Policji, a następnie zespołowi ratownictwa medycznego. Mężczyzna był przytomny i nie miał widocznych innych obrażeń.

Foto: MSWiA

Eliminacje strefowe XV Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Halowej Piłce Nożnej

Październik 16, 2017

W dniu 12 października 2017 r. w hali sportowej NOSiR w Nowym Dworze Mazowieckim odbyły się eliminacje strefowe XV Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Halowej Piłce Nożnej. W rozgrywkach wzięło udział sześć drużyn, reprezentacji Komend Powiatowych/Miejskich w: Nowym Dworze Mazowieckim, Piasecznie, Płocku, Powiecie Warszawskim Zachodnim, Węgrowie oraz Wołominie. Po rozegraniu 15 meczów systemem „każdy z każdym” klasyfikacja końcowa eliminacji była następująca:

1 miejsce – Piaseczno                                          pkt. 11            bramki strzelone 13

2 miejsce – Płock                                                   pkt. 11            bramki strzelone 13

3 miejsce – Nowy Dwór Mazowiecki               pkt. 10            bramki strzelone 10

4 miejsce – Wołomin                                            pkt. 6              bramki strzelone 9

5 miejsce – Węgrów                                              pkt. 4              bramki strzelone 8

6 miejsce – Powiat Warszawski Zachodni      pkt. 0             bramki strzelone 2

Reprezentacje KP PSP w Piasecznie i KM PSP w Płocku uzyskały taką samą liczbę punktów (po 11) oraz strzelonych bramek (po 13), zatem czynnikiem decydującym o końcowym wyniku (zwycięzcy), zgodnie z regulaminem był bilans straconych bramek. KP PSP w Piasecznie nie straciła żadnej bramki, natomiast KM PSP w Płocku straciła 4 bramki. Tym samym, do turnieju finałowego, który odbędzie się w dniu 26 października w Węgrowie awansowała reprezentacja KP PSP w Piasecznie. Gratulujemy!

„Kręci mnie bezpieczeństwo” w przedszkolu

Październik 16, 2017

W dniu 6 października 2017 r. w ramach kampanii społecznej „Kręci mnie bezpieczeństwo” zorganizowano spotkanie edukacyjne w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Kazuniu Nowym, gmina Czosnów. Uczestnikami spotkania były dzieci z trzech klas przedszkolnych. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej, w ramach której przybliżono dzieciom zadania straży pożarnej oraz omówiono podstawy bezpiecznych zachowań w domu i szkole podczas wystąpienia zagrożeń – numery alarmowe, sposób wykonywania zgłoszeń, odczytywanie znaków ewakuacyjnych. Następnie przy wsparciu strażaków z OSP Łomna zaprezentowano dzieciom sprzęt pożarniczy, zademonstrowano jak podaje się wodę z węża strażackiego oraz przeprowadzono pokaz pierwszej pomocy. Nie zabrakło także mini konkursów, podczas których nagrodami były odblaskowe opaski.