Poczuła się źle na grzybobraniu – pomogły służby ratownicze

14 września, 2020

W dniu 11 września 2020 r. w godzinach porannych do straży pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim wpłynęła informacja o kobiecie potrzebującej pomocy, która znajdowała się w okolicach miejscowości Janówek na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego – kobieta miała duszności i zawroty głowy. Dyżurny stanowiska kierowania PSP niezwłocznie zadysponował do zdarzenia trzy zastępy z PSP oraz jeden zastęp z najbliższej OSP. Po przybyciu na miejsce, kierujący działaniami ratowniczymi ustalił, że kobieta znajduje około 500 metrów od drogi głównej w lesie i jest  pod opieką lekarza z Lotniczego Pogotowia Ratowniczego. Działania strażaków polegały na pomocy ratownikom medycznym oraz zabezpieczeniu startu śmigłowca LPR. Cała sytuacja skończyła się szczęśliwie, ponieważ jedna z osób postronnych przekazała informację o lokalizacji kobiety przybyłym służbom ratowniczym, przez co w bardzo krótkim czasie udzielono jej pomocy medycznej. Kobieta została ostatecznie zabrana karetką do szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim, a jej życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo.

Należy pamiętać o tym, że udając się samodzielnie na wędrówkę do lasu, czy na grzybobranie warto wyposażyć się w mapę lasu oraz poinformować najbliższe nam osoby o miejscu, w którym będziemy się poruszać.

Opracowanie i fot. st. kpt. Tomasz Jankowski  

Alarm na lotnisku w Modlinie z powodu pozostawionego bagażu

10 września, 2020

W dniu 9 września 2020 r.  około godziny 13:00 do SK KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim wpłynęło zgłoszenie, że na parkingu przy lotnisku Warszawa-Modlin pozostawiony został bagaż. Do działań związanych z niezidentyfikowanym bagażem zadysponowane zostały zastępy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej oraz zasobów z PSP w Nowym Dworze Mazowieckim i jednostki OSP z powiatu nowodworskiego. Na miejscu działań przed przybyciem PSP pracował zespół minersko-pirotechniczny ze Straży Granicznej z Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca prac podjętych przez zespół minersko-pirotechniczny Straży Granicznej do czasu sprawdzenia tego bagażu. Po sprawdzeniu pozostawionego bagażu zagrożenia nie stwierdzono. Ruch lotniczy podczas akcji odbywał się bez zakłóceń. W działaniach brało udział 13 strażaków PSP i OSP oraz 4 samochody ratowniczo-gaśnicze, a działaniami kierował Komendant Powiatowy PSP w Nowym Dworze Mazowieckim.

W statystykach PSP tego rodzaju wezwania występują bardzo często, dlatego apelujemy o ostrożność i rozsądek. Należy pilnować swoich bagaży, bo procedury bezpieczeństwa portu lotniczego każdorazowo w przypadku jego pozostawienia przewidują konieczność sprawdzenia niezidentyfikowanego bagażu. Powoduje to ogłoszenie alarmu i wezwanie służb ratowniczych, które w danym czasie mogą być faktycznie potrzebne do niesienia pomocy w innym miejscu.

fot. asp. A. Kordek

Strażacy PSP z wizytą w obozie harcerskim

29 lipca, 2020

W miniony piątek, 24 lipca 2020 r. oficerowie z pionu kontrolno-rozpoznawczego, operacyjnego oraz zastęp gaśniczy z JRG w Nowym Dworze Mazowieckim odwiedzili obóz harcerski znajdujący się w Ośrodku Szkolenia Wolontariuszy w miejscowości Stara Dąbrowa. Obóz znajduje się na terenie kompleksów leśnych Kampinoskiego Parku Narodowego, a przebywało w nim w ramach I turnusu 30 dzieci i 5 opiekunów.

Podczas wizyty strażacy sprawdzili warunki bezpieczeństwa na terenie obozu, w tym stan wyposażenia w sprzęt gaśniczy oraz warunki ewakuacji, a także przeprowadzili pogadankę z dziećmi na temat zasad bezpiecznego zachowania w trakcie trwania obozu, ze szczególnym uwzględnieniem postępowania podczas wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Wizyta strażaków spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez uczestników obozu, dlatego oprócz rutynowych założeń z zakresu działań prewencyjnych zorganizowano prezentację sprzętu pożarniczego, a także korzystając z pięknej pogody i wysokiej temperatury – możliwość skorzystania z ochłody pod strumieniem wody ze strażackiej prądownicy.

Poniżej prezentujemy fotogalerię ze spotkania.

Wypadek drogowy w Kazuniu na DK nr 85

23 lipca, 2020

W dniu 22 lipca 2020 r. w godzinach przedpołudniowych na skrzyżowaniu DK nr 85 i DW nr 575 w miejscowości Kazuń Nowy doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Informację o wypadku zgłosił telefonicznie do służby dyżurnej PSP jeden z przejeżdżających kierowców. Do wypadku natychmiast zadysponowano zastępy ratownicze z JRG PSP. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy ustalili, że doszło do czołowego zderzenia Opla Astry i Seata, a samochodami podróżowały łącznie trzy osoby. Nikt z podróżnych nie odniósł żadnych widocznych, poważniejszych obrażeń, ale profilaktycznie na miejsce wezwano zespoły pogotowia ratunkowego. Do czasu ich przyjazdu strażacy przeprowadzili uczestnikom zdarzenia wstępne badania urazowe oraz udzielili wsparcia psychicznego. Ostatecznie, po przyjeździe na miejsce karetek, kierująca Oplem, która uskarżała się na ból głowy została zakwalifikowana do zabrania do szpitala w celu wykonania dalszych badań. U pasażerów Seata nie stwierdzono żadnych obrażeń. Dalsze działania strażaków polegały na usunięciu rozlanych na jezdni płynów eksploatacyjnych z uszkodzonych pojazdów oraz usunięciu tych pojazdów na pobocze. W działaniach ratowniczych trwających 1,5 godziny brało udział łącznie 11 strażaków PSP, 2 karetki pogotowia ratunkowego oraz 2 załogi Policji. Na miejsce przybył także Komendant Powiatowy PSP w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Naczelnik Wydziału Operacyjnego.

Nowe porozumienie pomiędzy KP PSP oraz WOPR

21 lipca, 2020

W dniu 21 lipca 2020 r. w siedzibie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Dworze Mazowieckim odbyło się podpisanie nowego porozumienia pomiędzy Komendą Powiatową PSP w Nowym Dworze Mazowieckim a nowodworskim WOPR. Porozumienie podpisali bryg. Stanisław Brzozowski, p.o. Komendant Powiatowy PSP w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Pan Jacek Kolanko, Prezes WOPR w Nowym Dworze Mazowieckim.

Tym samym wygasło stare porozumienie, podpisane pomiędzy KP PSP i WOPR w 2005 r. Nowe porozumienie poszerza i precyzuje zakres współpracy nowodworskich strażaków oraz ratowników WOPR podczas działań ratowniczych na wodach, których nie brakuje na terenie powiatu nowodworskiego. Miasto Nowy Dwór Mazowiecki oraz sąsiadujące gminy leżą u zbiegu trzech rzek: Wkry, Narwii oraz Wisły. Taka lokalizacja wiąże się z wieloma zagrożeniami na obszarach wodnych, w tym w szczególności zagrożeniem powodziowym oraz ruchem turystycznym i wypoczynkowym nad wodą, zwłaszcza w okresie letnim. Zapobieganie tym zagrożeniom oraz prowadzenie działań ratowniczych na obszarach wodnych wymaga często wielopodmiotowej współpracy. Najczęściej w ramach tej współpracy działają jednostki ochrony przeciwpożarowej oraz wolontariat WOPR.

Druga edycja „Bitwy o wozy”

6 lipca, 2020

– Cieszę się, że akcja profrekwencyjna spotkała się z bardzo dużym odzewem wśród naszych obywateli. Chcemy przed II turą wyborów prezydenckich ogłosić nową edycję „Bitwy o wozy” – powiedział dziś (3 lipca 2020 r.) minister Mariusz Kamiński, wręczając promesy na zakup wozów bojowych dla OSP. W piątkowej uroczystości wzięli też udział wiceministrowie Maciej Wąsik i Paweł Szefernaker oraz komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Minister Mariusz Kamiński poinformował, że odbędzie się druga edycja akcji „Bitwa o wozy”. Środki zostaną przeznaczone na zakup 49 nowych wozów bojowych dla 49 gmin. W każdym z byłych 49 województw (według stanu granic województw na 31.12.1998 r.) gmina do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki.

– Chcemy, żeby rozłożenie dysponowania wozami było równomierne w całej Polsce. Przyjęliśmy, że środki trafią do gminy na terenie każdego dawnego województwa, gdzie będzie najwyższa frekwencja w II turze wyborów prezydenckich. Jedynym elementem, który będzie brany pod uwagę, będzie tylko i wyłącznie frekwencja, a nie wynik wyborczy – mówił szef MSWiA.

Szczegółowy regulamin II edycji „Bitwy o wozy” w najbliższym czasie zostanie opublikowany na stronie internetowej MSWiA i KG PSP. O nowe wozy nie będzie się jednak mogło ubiegać 16 gmin, które otrzymają je w ramach I edycji akcji.

Wręczono promesy na zakup nowych średnich wozów ratowniczo-gaśniczych

Promesy na zakup wozów dla OSP z rąk ministra Mariusza Kamińskiego odebrali dziś wójtowie i burmistrzowie 16 gmin z całej Polski. Każda z wyróżnionych jednostek samorządu osiągnęła najwyższą frekwencję w swoim województwie. Wartość jednego samochodu to niemal 800 tys. zł. Pojazdy trafią do gmin: Czernica (woj. dolnośląskie), Osielsko (woj. kujawsko-pomorskie), Godziszów (woj. lubelskie), Zabór (woj. lubuskie), Nowosolna (woj. łódzkie), Żegocina (woj. małopolskiego), Michałowice (woj. mazowieckie), Praszka (woj. opolskie), Cisna (woj. podkarpackie), Kulesze Kościelne (woj. podlaskie), Koszarawa (woj. śląskie), Masłów (woj. świętokrzyskie), Stawiguda (woj. warmińsko-mazurskie), Suchy Las (woj. wielkopolskie), Rewal (woj. zachodniopomorskie) i miasta Łeba (woj. pomorskie).

Minister Mariusz Kamiński przypomniał, że Ochotnicze Straże Pożarne odgrywają bardzo dużą role w swoich „małych ojczyznach”. – Każdy dzień przekonuje nas jak ważne są OSP. Widzieliśmy jak skutecznie strażacy walczyli nad Biebrzą z potężnym pożarem parku narodowego. Kilka dni temu widzieliśmy ich w Małopolsce, na Podkarpaciu i Śląsku, razem ze strażakami z PSP – podkreślił szef MSWiA.

Wiceminister Maciej Wąsik zauważył, że Ochotnicze Straże Pożarne mają niezwykle duży udział w zapewnieniu bezpieczeństwa społeczności lokalnych. – W większości sytuacji kryzysowych pierwsze są na miejscu zdarzeń, pierwsze niosą pomoc, działają szybko, sprawnie i profesjonalnie – powiedział sekretarz stanu w MSWiA.

– Chciałbym jako pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem terytorialnym pogratulować wszystkim wójtom, burmistrzom, radnym i druhom ochotnikom za mobilizację lokalnych społeczności – powiedział podczas konferencji wiceminister Paweł Szefernaker.

Frekwencja wyborcza wśród zwycięskich gmin wyniosła w I turze wyborów prezydenckich od 67% do 86%.

Dwa zdarzenia jednocześnie – groźny pożar autobusu na DK nr 7 oraz wypadek

3 lipca, 2020

2 lipca 2020 r. na trasie S7 przy zjeździe w kierunku lotniska Modlin doszło do pożaru autobusu, którym jechała pielgrzymka z Mińska Mazowieckiego do Płocka. Pojazdem podróżowały 42 osoby. Po otrzymaniu zgłoszenia dyżurny stanowiska kierowania zadysponował zastępy z JRG PSP oraz OSP z Zakroczymia i Nowego Dworu Mazowieckiego. W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia już z daleka widoczne były czarne kłęby dymu. Po dojeździe strażaków na miejsce okazało się, że pożarem objęty był cały tył pojazdu. Na szczęście wszyscy podróżni oraz kierowca zdążyli ewakuować się na zewnątrz pojazdu i nikt nie odniósł obrażeń. Na czas działań gaśniczych zablokowane były obydwa pasy ruchu w kierunku Gdańska.  Strażacy w celu ugaszenia pożaru podali dwa prądy wody i jeden prąd piany gaśniczej. Okoliczności powstania pożaru będzie badać Policja. Jednocześnie w trakcie gaszenia pożaru autobusu, w tym samym miejscu, na pasie ruchu w kierunku Warszawy doszło do kolizji dwóch pojazdów osobowych – samochód marki Citroen najechał na tył pojazdu Opel.  W takiej sytuacji Kierujący Działaniem Ratowniczym polecił zadysponowanie dodatkowych sił i środków. Jednocześnie wstrzymano ruch na prawym pasie w kierunku stolicy. Także i w tym przypadku na szczęście osoby podróżujące pojazdami nie odniosły żadnych obrażeń.

Działania ratownicze trwały ponad dwie godziny, a brało w nich udział 32 strażaków PSP i OSP, 1 karetka pogotowia i 3 załogi Policji.