Strażacy OSP pomagają osobom przebywającym w kwarantannie

29 marca, 2020

Wirus SARS-CoV-2 coraz bardziej rozprzestrzenia się po naszym kraju. Przybywa osób zakażonych, objętych kwarantanną oraz nadzorem epidemiologicznym. Niestety jest także coraz więcej ofiar śmiertelnych. Ludzie przebywający w obowiązkowej kwarantannie są nierzadko zdani sami na siebie i potrzebują pomocy w zakresie dostarczenia podstawowych środków do życia takich jak żywność, woda, leki czy środki czystości. Pomocy takiej potrzebują także osoby starsze, które są w grupie podwyższonego ryzyka jeśli chodzi o skutki zachorowania na COVID-19. W celu zorganizowania pomocy tym osobom podjęto decyzję o zaangażowaniu strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych funkcjonującym w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do pomocy w zakresie dostarczania środków do życia najbardziej potrzebującym. Na terenie powiatu nowodworskiego w każdej gminie wyznaczono po jednej jednostce OSP, która realizować będzie taką pomoc. Odpowiednio przeszkoleni strażacy w porozumieniu z ośrodkami pomocy społecznej odbierają zakupy i dostarczają je pod wskazane adresy. Dotychczas w ciągu ostatnich dziesięciu dni na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego pięciokrotnie strażacy OSP realizowali pomoc w dostarczaniu środków do życia mieszkańcom miasta przebywającym w kwarantannie. Dlatego widok samochodu strażackiego pod sklepem czy hurtownią może stanowić dość nietypowy widok, ale świadczy, że strażacy czynnie angażują się również w taką formę pomocy.

Apelujemy o wyrozumiałość i nie utrudnianie i tak już na co dzień niełatwej pracy ratownikom, którzy niejednokrotnie muszą włączyć sygnały świetlne aby zaparkować odpowiednio swój pojazd w celu zapakowania zakupionych środków. Wspierajmy każdą formę pomocy mieszkańcom powiatu, zwłaszcza taką, która pozwoli zachować sanitarną dyscyplinę i konsekwencję w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Tragiczny bilans nocnego pożaru w Nowym Secyminie

29 marca, 2020

Tragiczne zdarzenie miało miejsce wieczorem 28 marca w miejscowości Nowy Secymin w gminie Leoncin – wskutek pożaru śmierć poniósł mieszkaniec domu letniskowego. Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP około godziny 19:30, a zgłaszającym był pracownik patrolu agencji ochrony. Na miejsce pożaru natychmiast zadysponowano najbliższe jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych oraz zastępy PSP. O zdarzeniu powiadomiono także Oficera Prasowego KP PSP oraz Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP, który udał się na miejsce pożaru. Przybyłe na miejsce jednostki ochrony przeciwpożarowej zastały rozwinięty pożar drewnianego domu letniskowego. Całe wnętrze budynku w chwili rozpoczęcia akcji gaśniczej było w ogniu, dodatkowo praca strażaków była utrudniona z uwagi na nocną porę oraz bardzo wąski dojazd do posesji. Działania gaśnicze trwały do późnych godzin nocnych, bowiem konieczne było dokonanie częściowej rozbiórki elementów konstrukcyjnych budynku w celu przeszukania wszystkich pomieszczeń oraz dogaszenia występujących zarzewi ognia. Niezbędne było także wezwanie na miejsce Policji oraz przedstawiciela prokuratury, która będzie badać okoliczności i przyczyny zdarzenia.

W działaniach brało udział 6 samochodów pożarniczych oraz 30 strażaków PSP i OSP.

fot. st. kpt. Andrzej Kondraciuk

Pożar zabudowań gospodarczych oraz traw i nieużytków

29 marca, 2020

W dniu 27 marca 2020 r. około godziny 13:20 służba dyżurna Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP otrzymała zgłoszenie o pożarze zabudowań gospodarczych oraz traw i nieużytków w miejscowości Nowy Modlin, gmina Pomiechówek. Zadysponowane na miejsce pożaru jednostki ochrony przeciwpożarowej zastały rozwinięty pożar, który obejmował wiatę drewnianą dla drobiu oraz budynek gospodarczy. Ogień zaczynał także przenosić się na drugi budynek gospodarczy. Dodatkowo pożarem objęte było około 1000 metrów kwadratowych trawy i zarośli na nieużytkach rolnych w bezpośredniej okolicy zabudowań. W celu ugaszenia pożaru użyto kilku prądów wody oraz tłumic, niezbędne było także dowożenie wody. Z uwagi na rozmiary pożaru na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Mazowieckim.

Działania gaśnicze trwały ponad 2 godziny, a brało w nich udział 10 samochodów pożarniczych, 37 strażaków PSP, OSP i z Wojskowej Straży Pożarnej. Konieczne było także wezwanie na miejsce Pogotowia Energetycznego oraz Policji.

fot. JRG PSP w Nowym Dworze Mazowieckim

Porzucone chemikalia na terenie starego magazynu

26 marca, 2020

W dniu 25 marca 2020 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Mazowiecki wpłynęło zgłoszenie od Policji, że w miejscowości Nowy Modlin gm. Pomiechówek, na terenie dawnego magazynu przeznaczonego do rozbiórki znajdują się beczki z nieznaną substancją chemiczną. Na miejsce zostały natychmiast zadysponowane jednostki ochrony przeciwpożarowej w celu rozpoznania ewentualnego zagrożenia. Po dotarciu na miejsce zdarzenia znaleziono kilkanaście 200 litrowych beczek oraz dwa pojemniki o pojemności 1000 litrów z nieznaną, płynną substancją. Strażacy wykonali pomiary w bezpośrednim otoczeniu zbiorników na obecność stężeń substancji niebezpiecznych. W związku z tym , że pomiary nie wykazały żadnych zagrożeń zadysponowano na miejsce Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z warszawskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 6. Na miejsce dotarł także wezwany wcześniej przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Po otwarciu zbiorników zostały wykonane pomiary odczynu substancji – w kliku zbiornikach znajdowała się substancja żrąca o mocno zasadowym odczynie. W związku z faktem, że pojemniki były szczelne i nie stwierdzono żadnych dodatkowych zagrożeń podjęto decyzję o przekazaniu miejsca przybyłemu na miejsce właścicielowi obiektu z poleceniem właściwego zabezpieczenia odpadów.

W działaniach trwających blisko 6 godzin brało udział 9 samochodów pożarniczych oraz 25 strażaków PSP, OSP oraz z Wojskowej Straży Pożarnej z Pomiechówka.

fot. st. kpt. Andrzej Kondraciuk

Apel strażaków i akcja #NieKłamRatownikom

20 marca, 2020

Prosimy, aby przed strażakami nie ukrywać faktu pobytu w miejscach, gdzie występował koronawirus, a także faktu, że ktoś przebywa na kwarantannie z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem.

Dyżurny odbierający telefoniczną prośbę o pomoc skierowaną do strażaków zawsze o to zapyta. Ukrywanie tego faktu może doprowadzić do sytuacji, w której udzielający pomocy strażacy zostaną, zgodnie z procedurami wyłączeni z działań ratowniczo-gaśniczych, w celu przebadania lub objęcia ich 14-dniową kwarantanną.

W większości przypadków, w trakcie naszych interwencji udzielamy także pomocy przedmedycznej. Informacja o możliwości kontaktu z koronawirusem umożliwi strażakom jeszcze lepsze zabezpieczenie się w czasie niesienia pomocy, a po powrocie do jednostek będziemy wiedzieli, że musimy np. zdezynfekować sprzęt, którego używaliśmy w trakcie interwencji.

Jednocześnie zapewniamy, że nigdy udzielenia pomocy nie odmówimy. Apelujemy o rozsądek i rzetelność w informowaniu nas o możliwości kontaktu z koronawirusem.

Jeśli tylko będziemy o zagrożeniu wcześniej wiedzieć, to z możliwością ekspozycji na wirusa spokojnie sobie poradzimy, zapewniając bezpieczeństwo osobie poszkodowanej i strażakom.

Czytaj również o akcji: #NieKłamRatownikom

Grafika akcji

Źródło: KW PSP w Warszawie

Komunikat KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim

17 marca, 2020

Szanowni Państwo,

na podstawie § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13 marca br. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego,

w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 – „koronawirusa”, aby skutecznie chronić zdrowie interesantów i naszych pracowników, podjąłem decyzję o zmianach w sposobie przyjęć interesantów Urzędu. Informuję, że z dniem dzisiejszym, tj. 17.03.2020 r.:
• ograniczamy bezpośrednią obsługę interesantów oraz możliwość umawiania się w siedzibie KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim,
• w sytuacjach, w których jest to konieczne, prosimy o wyłączny kontakt telefoniczny lub pisemny (za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej).

Procedury te będą obowiązywały do odwołania, o czym będę informował na bieżąco. Bardzo proszę Państwa o wyrozumiałość i zrozumienie dla przyjętego sposobu postępowania w tym okresie.

bryg. Radosław Parapura

Komendant Powiatowy PSP w Nowym Dworze Mazowieckim

Zachęcamy do załatwiania spraw poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim

https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/profil-urzedu/KPPSPNDM

Dokumenty kierować można również za pomocą:

  • poczty tradycyjnej na adres: ul. Gospodarcza 1, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
  • poczty elektronicznej: sekretariatkp@ndm-straz.pl
  • faksu: 22 775 88 98

W przypadku konieczności kontaktu z funkcjonariuszem lub pracownikiem Komendy możliwy jest kontakt telefoniczny za pośrednictwem numeru telefonu:
22 765 81 30 lub 22 775 26 19

Ważne informacje dotyczące koronawirusa SARS-CoV-2

13 marca, 2020

Na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/koronawirus znajdziesz aktualne, oficjalne i wiarygodne informacje na temat nowego koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 oraz informacje jak zachować środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich.

Całodobowa infolinia NFZ

Została uruchomiona specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa.

Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590.

Więcej ważnych i przydatnych informacji znajdziesz poniżej.


Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla seniorów: bit.ly/zaleceniaGIS
Alert RCB – ostrzeżenie o koronowirusie: https://rcb.gov.pl/alert-rcb-ostrzezenie-o-koronawirusie/

Ministerstwo Zdrowia: Koronawirus – co musisz wiedzieć? https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

Apel KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

13 marca, 2020

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie kraju Komenda Powiatowa PSP w Nowym Dworze Mazowieckim apeluje o ograniczenie do minimum wizyt interesantów w urzędzie.

Rekomenduje się załatwianie tylko i wyłącznie pilnych spraw przez osobistą wizytę w siedzibie Komendy Powiatowej PSP. Pozostałe, nie wymagające osobistego stawienia się, zaleca się załatwiać drogą elektroniczną lub telefoniczną. Jeżeli występuje konieczność osobistej wizyty zaleca się wcześniejsze, telefoniczne uzgodnienie sprawy z konkretnym pracownikiem.

Powyższe zalecania są wynikiem troski o bezpieczeństwo interesantów i pracowników, mają na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia oraz są zgodne z rekomendacjami Starosty Nowodworskiego.

Uroczystość włączenia jednostki OSP Ratownictwo Wodne do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego

8 marca, 2020

Decyzją nr VII/239 KSRG Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w z dniem 1 stycznia 2020 roku włączył do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim.

Uroczystość odczytania oraz wręczenia decyzji o włączeniu jednostki do ksrg odbyła się w dniu 7 marca 2020 r. w siedzibie jednostki OSP Ratownictwo Wodne przy ul. Księstwa Warszawskiego 1 w Nowym Dworze Mazowieckim. Przebieg uroczystości z uwagi na rangę wydarzenia odbył się zgodnie z ceremoniałem pożarniczym, nie zabrakło zatem pocztów sztandarowych, zarówno PSP jak i OSP, a także zaproszonych gości, wśród których pojawili się: bryg. Artur Gonera – Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Paweł Calak – Wicestarosta Nowodworski, Jacek Kowalski – Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, mł. insp. Przemysław Suchecki – Komendant Powiatowy Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.

Bryg. Radosław Parapura, Komendant Powiatowy PSP w Nowym Dworze Mazowieckim otwierając uroczystość powitał wszystkich zaproszonych gości. Następnie odczytano decyzję o włączeniu OSP Ratownictwo Wodne do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Wręczenia decyzji dokonali: Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Komendant Powiatowy PSP w Nowym Dworze Mazowieckim, Wicestarosta Nowodworski oraz Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego. W trakcie przemówień okolicznościowych i gratulacji, głos zabrał dh Mariusz Torbus, Prezes OSP Ratownictwo Wodne, który nie krył dumy i radości z włączenia jednostki do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne jest dwunastą jednostką OSP z terenu powiatu nowodworskiego oraz drugą w mieście Nowy Dwór Mazowiecki włączoną do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Jednostka została włączona do ksrg jako specjalistyczna w zakresie realizacji zadań z ratownictwa wodnego. Oprócz tej specjalizacji jednostka OSP RW posiada pojazdy gaśnicze, sprzęt oraz wyszkolonych ratowników w celu realizacji typowej działalności ratowniczej w ramach ksrg, czyli do gaszenia pożarów oraz usuwania skutków innych miejscowych zagrożeń.